Česko se podpory Evropské unie proti Kanadě zatím nedočká

Česko zatím zůstává ve svém vízovém sporu s Kanadou samo. Ani na dnešní schůzce ministrů vnitra v Bruselu nemá Evropská komise navrhnout jakákoli protiopatření vůči Kanadě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka

Kanadská vlajka | Foto: Fotobanka stock.xchng


Ottawa obnovila vízovou povinnost pro české občany loni v červenci kvůli přílivu romských žadatelů o azyl.

Žádné sankce celé Unie za kanadská víza pro Čechy se ale zatím nechystají. Evropská komise vzala za vděk písemným slibem Kanady, že připraví změnu své azylové politiky a v rámci dnes platného zákona bude bojovat proti zneužívání štědře nastaveného azylového systému.

Výsledek březnových jednání českých a kanadských expertů bere Evropská komise jako splnění jedné z podmínek, které loni dala Kanadě jako ultimátum.

Kanadská víza pro Čechy, Bulhary a Rumuny budou i bodem jednání květnového kanadsko-unijního summitu. Do té doby ale Unie z opatrnosti pravděpodobně žádné kroky na obranu českých občanů nepodnikne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení víz pro Českou republiku hovořil v Ozvěnách dne náměstek ministra zahraničních věcí Hynek Kmoníček.

Ještě minulý rok Evropská komise naznačovala, že ve hře je, jako protiopatření, zavedení víz pro kanadské diplomaty působící na území sedmadvacítky, letos je tón zaznívající z Bruselu smířlivější. Unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová slibuje, že se o vízové problematice bude mluvit i na společném evropsko-kanadském summitu - začátkem května.

Zásadní obrat zřejmě nenastane

„Já myslím, že tam dnes nedojde k žádnému dramatickému vývoji, protože součástí naší dnešní prezentace tam bude informace o aktuálním stavu jednání. S touto informací vystoupí Evropská komise nikoli Česká republika a my pak budeme prezentovat svoje stanovisko. To znamená, že očekáváme, že Kanada odstraní v dohledné době vízovou povinnost pro Českou republiku,“ řekl v Ozvěnách dne Radiožurnálu náměstek ministra zahraničních věcí Hynek Kmoníček.

Podle něj je možno registrovat určitý, ale značně mírný pokrok v poslední době. Kanada už prý přijala v jednáních sdílenou odpovědnost za situaci, naznačila ochotu hledat řešení, ale pořád ještě chybí cestovní mapa kroků, která by zaručila, že posledním krokem na této mapě je skutečné zrušení víz.

„Kanada jasně řekla, že je ochotna jednat o zrušení víz, a to ještě v období před změnou kanadské legislativy,“ uvedl náměstek Kmoníček. Dodal, že legislativa se v nejlepším případě změní v roce 2013 a že to je termín neakceptovatelný. Je podle něj jasné, že je třeba najít řešení v rámci legislativy staré

„Řekněme, že jsme na té cestě udělali tak pět kroků a já se odvažuji říct, že jich zbývá ještě patnáct, abychom se k tomu dostali. Osobně se nedomnívám, že by to bylo řešitelné ještě v průběhu tohoto roku, pokud Kanaďané nepřijdou s nějakým zázračným šémem, který by jim dovolil v rámci současné legislativy to, co oni sami chtějí v době, kdy budou mít tu novou,“ odhaduje Hynek Kmoníček.

Doplnil, že z poselství, které Evropská komise dává Kanadě vyplývá, že nelze připustit, aby evropské státy Evropské unie byly rozdělovány na občany dvojí kategorie, nelze tento problém vnímat jako problém České republiky, je to problém Evropské Unie s Kanadou.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Veronika Sedláčková, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme