Česko se postavilo proti takzvané evropské modré kartě

Evropská unie se zatím zcela neshodla na vydávání jednotných pracovních povolení pro občany nečlenských států. Takzvané modré karty mají být součástí Paktu o migraci, jehož cílem je zastavit příliv nelegálních imigrantů do Evropské unie a zároveň přilákat kvalifikované pracovníky. Proti zavedení modrých karet v nejbližších letech se postavila Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí EU | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Česko nesouhlasí s otevřením pracovního trhu Unie pro přistěhovalce, dokud i my nebudeme mít možnost volného pohybu na unijním trhu práce.

Jde hlavně o postoj Německa a Rakouska. Tyto země ještě zvažují prodloužení přechodného období na ochranu svého pracovního trhu před lidmi z nových členských zemí Unie o další dva roky.

Podle ministra vnitra Ivana Langera chceme mít stejná práva jako všichni ostatní. Není možné, aby práci v Unii dostávali občané třetích zemí a část unijních občanů tuto možnost neměla.

"Dokud tady existují přechodná období, nemáme stejná práva a nemůžeme, chceme-li bourat bariéry, stavět nové bariéry v tom, že budou třetí, kteří budou mít ještě víc práv než my," uvedl Langer. Je tedy podle něj velmi pravděpodobné, že celounijní modré karty jednou budou, je ale velmi nejasné kdy.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme