Česko se představuje v Bruselu - včera proběhla streetparty, dnes vystoupí Gipsy.cz

Bruselská ulice Rue Caroly před českou ambasádou a stálým zastoupením Česka při Evropské unii byla včera zaplněná lidmi. Konala se tam v pořadí už 2. česká streetparty pořádaná naším stálým zastoupením při Evropské unii a delegacemi jednotlivých krajů. Na prostranství před českou ambasádou se zadarmo čepovalo pivo a rozdávaly různé pochutiny. Tahákem večera byla skupina Gipsy.cz, která dnes vystoupí na náměstí Grand place v centru Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gipsy.cz na vysotupení před českou ambasádou v Bruselu | Foto: Pavel Novák

Skupina Gipsy.cz - jako jedna ze tří skupin - zahraje dnes večer na koncertu k Evropskému roku mezikulturního dialogu na hlavním bruselském náměstí Grand Place. A jaký chystá program?

"Takový repertoár smíchaný z první, z druhé desky. Budeme hrát zase takových 6 až 7 pecek. Prostě klasický koncert Gipsy.cz. Nepřipravujeme nic 'specialů' na Brusel. My to hrajeme všude stejně," prozradil frontman skupiny Radoslav "Gipsy" Banga. Na otázku, jaké očekává publikum, odpověděl: "Belgické publikum je hodně v pohodě. Jsou takoví hodně otevření novým věcem. Je tady dost multikulturní společnost, takže i to hodně pomáhá."

Čtvrteční streetparty zpočátku vůbec nepřálo počasí. Nad Bruselem visela dešťová mračna, ze kterých se spouštěly provazce vody. Na hlavní koncert se ale vyjasnilo a nálada i počet návštěvníků se prudce zvedly. Podávalo se několik druhů piv a slané i sladké pochutiny. Prezentovaly se hořické trubičky nebo štramberské uši, které už mají v Unii chráněný regionální název. Ochutnávalo se ale i moravské uzené a víno, karlovarský bilinný likér a oplatky.

Nejvíc to ale vonělo ze stánků, které si otevřeli Hanáci. Který je vynikající stánek? "Olomoucký a Zlínský. To se tady často nevidí. To se mi líbí a chutná mi to. Škvarková pomazánka, tlačenka a bramboráky," vychvalovala Hanáky Beáta Belková ze zastoupení sousedního Trenčínského kraje.

A co Beatu Belkovou na olomouckém stánku tak zaujalo? "Domácí uzené, kanapka - což je minichlebíček - s domácím sádlem nebo domácí tlačenkou a cibulí, bramborové placky a svatební koláčky," ukazoval na laskominy Miroslav Sedláček z olomoucké cateringové firmy. Samozřejmě se připravovaly i tvarůžky smažené v salámu. Byly cítit až na nedalekou zastávku autobusu.

Jiným návštěvníkům zas chutnalo české pivo. "Je vynikající. Co mám na českém pivu rád je, že v porovnání s belgickými pivy do něj není přidaný cukr. Je hořké. Není sice tak silné, ale není sladké," řekl například návštěvník z Německa.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme