Česko se summitu V4 na Jaltě nezúčastní. Na protest kvůli Tymošenkové

Prezidenti států Visegrádské skupiny nejsou zajedno v tom, jestli se příští týden zúčastnit summitu na ukrajinské Jaltě. Česko se příští týden nezúčastní summitu na Jaltě, Slovensko a Polsko naopak ano. Ve Vysokých Tatrách to na své dvoudenní schůzce potvrdili prezidenti takzvané Visegrádské čtyřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit V4 v Tatrách | Foto: Vojtěch Berger

Kvůli věznění ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové odřekla účast na jaltském summitu postupně řada prezidentů včetně Václava Klause.

Polský prezident Bronislav Komorowski považuje za klíčové, aby Ukrajina změnila zákony, které umožňují věznit politiky za jejich politická rozhodnutí.

Český prezident Václav Klaus tedy na Jaltu nepojede. Na summitu prezidentů Visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách svému polskému kolegovi žertem navrhnul, aby Polsko kvůli Ukrajině bojkotovalo nadcházející fotbalové Euro, které obě země spolupořádají. Česko by podle Klause mělo potom snazší cestu šampionátem.

Nicméně Václav Klaus odlišný postoj svých kolegů ze Slovenska a Polska chápe.

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme