Česko daruje Severní Makedonii 25 milionů na ochranu hranic. Půjdou i na pořízení dvou lodí

Česko daruje severomakedonskému ministerstvu vnitra 25 milionů korun. Půjdou hlavně na posílení hranic proti nelegální migraci. Podpisem smlouvy to ve Skopje stvrdil ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Severní Makedonie peníze podle tamního portálu Sitel využije na posílení pohraniční stráže a boj proti organizovanému zločinu. Ministr Hamáček je na čtyřdenní cestě po Albánii, Severní Makedonii a Srbsku.

Skopje Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici | Zdroj: Reuters

Hamáček v Severní Makedonii pokračuje ve čtyřdenní návštěvě tří západobalkánských zemí, na níž ho doprovázejí policejní prezident Jan Švejdar a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. V pondělí už navštívil Albánii a ve čtvrtek zavítá do Srbska.

Podle informace českého ministerstva vnitra Makedonci z daru pořídí mimo jiné dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. Severomakedonský portál Sitel napsal, že peníze z podepsané darovací smlouvy budou kromě posílení ochrany hranic využity rovněž v boji „proti organizovanému zločinu a v leteckém sektoru“.

Asi 50 migrantů z tábořiště u řeckého Idomeni se opět pokusilo překonat hraniční plot

Číst článek

„Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Makedonii poslali už téměř sto milionů korun,“ řekl Hamáček.

Spolupráce s Českem

„Tímto darem se zvětšuje rozsah spolupráce s Českou republikou a s těmito prostředky budou posíleny technické služby se zvláštním důrazem na migrační politiku,“ uvedl podle Sitelu k podpisu dohody ministr vnitra Severní Makedonie Oliver Spasovski.

„Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připraveni pokračovat, dokud bude Makedonie čelit migračním tlakům,“ uvedl rovněž Hamáček. S českými policisty, kteří tvoří největší zahraniční kontingent v Severní Makedonii, se také odpoledne setkal.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že Česko má policejní kontingent v Severní Makedonii od února 2016, nyní už je tam pětadvacátý a vystřídalo se tam už 974 policistů. S jejich působením Česko počítá i v letošním roce.

Hamáček se severomakedonským kolegou Spasovským odpoledne rovněž navštívili přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem. Při této příležitosti se dohodli, že česká policie makedonským policistům zapůjčí na řecko-makedonskou hranici speciální techniku, která pomůže při odhalování nelegálně převážených migrantů v kamionech.

Jan Hamáček, který je rovněž místopředsedou české vlády, má na středu naplánované setkání také se severomakedonským premiérem Zoranem Zaevem.

V pondělí v Tiraně Hamáček při rozhovoru s tamním ministrem vnitra Sanderem Lleshajem dal mimo jiné najevo, že Česká republika je připravena poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně.

Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme