Vondráček v srbském parlamentu odmítl zrušení uznání Kosova, zemi slíbil podporu na cestě do EU

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) prohlásil při návštěvě Srbka, že Česko nezruší své uznání Kosova, k čemuž minulý měsíc vyzval prezident Miloš Zeman. Vondráček tak podle Deníku při svém projevu v srbském parlamentu potvrdil očekávané stanovisko vlády, zároveň však zemi slíbil pevnou podporu při její cestě do Evropské unie.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

„Považuji za čestné a férové tady před vámi říci, že nelze očekávat tak zásadní změnu pozice vlády České republiky v otázce uznání Kosova, neboť to podle mnohých expertů ani není možné,“ pronesl Vondráček před srbskými poslanci.

Babiš se sešel se Zemanem v Lánech. Na schůzce jednali o setkání V4, Ukrajině i postoji ke Kosovu

Číst článek

Ve svém projevu však poděkoval Srbům za podporu v klíčových okamžicích dějin Československa a České republiky. Podle něj jsou Češi jejich dlužníky a „mají jim, co oplácet“. Vondráček dále slíbil balkánské zemi pevnou podporu v její snaze stát se členem Evropské unie, což se předpokládá na rok 2025.

Podle Deníku byl třetí nejvyšší český ústavní činitel přijat s velkým ohlasem v rámci zvláštního zasedání parlamentu, přítomen byl jak prezident Aleksandar Vučić tak premiérka Ana Brnabicová. I přes odmítavé stanovisko k zrušení uznání Kosova sklidil Vondráček potlesk vestoje.

Během zářijové návštěvy v Bělehradu Miloš Zeman prohlásil, že si přeje, aby Česko odvolalo své uznání Kosova samostatným státem. Podle něj je Kosovo vedeno válečnými zločinci a nepatří mezi demokratické státy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a k odvolání stanoviska, které přijala vláda Mirka Topolánka v roce 2008, nevidí důvod. Podobně se vyjádřil i šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) či předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme