Česko své občany do Zambie nevydá, chrání je ústava

Trojice Čechů, kterou Zambie podezírá ze špionáže, se nemusí bát vydání. Výrok zambijského ministra vnitra Kennedyho Sakeniho, že Češi by se měli vrátit a stanout před soudem, tak v Česku odezvu nevyvolá. Jak Radiožurnálu potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, český občan nemůže být proti své vůli vydán do jiné země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil, briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství | Foto: Filip Jandourek

„Je třeba si uvědomit, že české občany nelze vydat. Toto Ústava zakazuje. Není tedy možné, aby čeští občané byli vydáni do Zambie. Jiná situace by nastala, pokud by tito lidé vycestovali do třetí země a v případě, že bude vydán mezinárodní zatykač. Pak samozřejmě mimo území České republiky je tato ústavní zásada prolomena, “ řekl Pospíšil.

Česká republika podle něj dosud žádnou oficiální žádost ze Zambie neobdržela. Pokud by taková žádost přišla, ministerstvo by ji přeposlalo státnímu zastupitelství a to by jí předalo soudu, který by rozhodl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ tří Čechů, zadržených loni v Zambii, připoměl Zbyněk Zykmund

Jeden z trojice Čechů Jiří Cetl Radiožurnálu potvrdil, že si další cestování rozmyslí.

„Samozřejmě je to nepříjemné a kdybych měl navštívit nějakou rizikovou zemi, která by mohla se Zambií spolupracovat a mohlo by hrozit vydání, tak vůbec neuvažuji o tom, že bych do takové země cestoval.“

Zambijský ministr vnitra Kennedy Sakeni dnes podle agentury Reuters řekl, že trojice Čechů, která je v Zambii podezřelá ze špionáže, by se do jihoafrické země měla vrátit a stanout před soudem.

Zambijský ministr vnitra žádá návrat českých 'špionů'

Číst článek

Jedná se o první vyjádření oficiálních zambijských míst k útěku trojice Čechů, který se odehrál před koncem roku. Jejich návrat podle spekulací proběhl i s podporou českého ministerstva zahraničí a tajných služeb.

Podle zambijské strany muži fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva a jsou tedy zahraničními špióny. Čechům za to hrozilo až 30 let vězení, které by se kvůli podmínkám v tamních věznicích rovnalo podle českých diplomatů trestu smrti.

Po sedmi dnech vazby policisté Čechy propustili na kauci, zemi ale muži nesměli opustit a čekali na soud. Češi od začátku všechna obvinění odmítali. V lednu se všichni tři v pořádku vrátili do Česka, ovšem bez vědomí zambijských úřadů.

Igor Maňour, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme