Česko usiluje o post místopředsedy Evropského parlamentu, předseda bude asi z Polska

Do vedení Evropského parlamentu by se mohl dostat český poslanec. Ve Štrasburku parlament volí na svém prvním zasedání po červnových volbách předsedu a jeho zástupce. O jedno z míst se uchází také poslance za sociální demokracii Libor Rouček. Předsedou se stane zřejmě poprvé politik z východní Evropy. Největší šanci má polský expremiér Jerzy Buzek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Rouček | Foto: ČSSD

V čele Evropského parlamentu dnes s velkou pravděpodobností stane první politik z východu Evropy. Kandidátem s podporou většiny poslanců je bývalý polský premiér Jerzy Buzek. Na jednoho ze 14 místopředsedů navrhla socialistická frakce europarlamentu českého poslance Libora Roučka (ČSSD).

Někdejšího předsedu polské vlády, který v Evropském parlamentu zasedá už druhé volební období, navrhli na post předsedy evropští lidovci. Nejsilnější frakce podepsala technickou dohodu s druhým největším politickým uskupením - evropskými socialisty. Podle ní obsadí levice křeslo předsedy parlamentu v druhé polovině jeho funkčního období. Zvolení Jerzyho Buzka předsedou parlamentu je tak téměř jisté. Soupeře proti němu postavila jen frakce komunistů a levicových zelených. Švédská poslankyně Eva-Britt Svensson je ale prakticky bez šance na vítězství.

Devětašedesátiletý Jerzy Buzek se narodil na území Československa. Ve vesnici Smilovice ve Slezsku. Byl aktivistou odborového hnutí Solidarita a jako jedinému porevolučnímu premiérovi se mu podařilo i s menšinovým kabinetem vládnout celé 4 roky jeho mandátu.

Posty místopředsedů i šéfa parlamentu se podle technické dohody uzavřené mezi dvěma nejsilnějšími politickými frakcemi obsazují na 2 a půl roku. Zvolení Jerzyho Buzka do čela parlamentu je díky dohodě evropských lidovců a socialistů prakticky jisté. Jeho švédská protikandidátka navržená komunisty a levicovými zelenými nemá výraznou podporu ostatních politických uskupení.

Technická dohoda o vzájemné podpoře kandidátů se týká i postů místopředsedů. Jestli bude mít Česko svého zástupce v předsednictvu europarlamentu se ale ukáže až po hlasování.

Přečtěte si také:

Evropský parlament by mohl poprvé vést politik z bývalého Východního bloku
Volby do Evropského parlamentu mají své vítěze
Velkými poraženými v eurovolbách jsou evropští socialisté

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme