Česko uzavřelo kapitolu o volném pohybu osob

Zřejmě politicky nejcitlivější kapitolu ve vyjednávání s Evropskou unií v pátek uzavřela Česká republika. Naši vyjednavači totiž ukončili v Bruselu dlouhý boj o volný pohyb osob. "Dosáhli jsme hranice možného, a tak jsme kapitolu uzavřeli", řekl náš hlavní vyjednavač Pavel Telička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Platí tedy, že členské země unie budou moci po rozšíření omezit možnost pracovat lidem z východních zemí na dva až sedm let. Česká strana vyjednala ústupek v tom, že budeme moci s ostatními zeměmi zacházet stejně - tedy zabránit zaměstnávání lidí z unie u nás. Česká republika podle Teličky není spokojena, ale lepšího výsledku se prý dosáhnout nedalo, a tak dostal od vlády pokyn tyto podmínky přijmout.

Kromě volného pohybu osob uzavřel náš tým také kapitolu finanční kontrola - tam nebyl problém. Dnešní jednání v této věci trvalo podle Teličky asi deset sekund. Z třiceti kapitol, do kterých je rozděleno evropské právo, jich máme za sebou 21. Ty nejtěžší nás ale čekají teprve příští rok.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme