Český velvyslanec v Číně podpořil olympiádu v Pekingu. Odvolává se na prezidenta Zemana

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na žádost českého prezidenta Miloše Zemana vyjadřuje podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu. Řada západních zemí se kvůli stavu lidských práv v Číně naopak rozhodla pro diplomatický bojkot her. V tiskové zprávě na to v pondělí upozornil projekt Sinopsis.

Peking/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec České republiky v Číně Vladimír Tomšík | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

„Prezident (Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her,“ sdělil podle projektu Sinopsis velvyslanec Vladimír Tomšík v rozhovoru, který se objevil v čínštině na webu Beijing Daily.

Se Zemanem měl Tomšík osobně probírat nadcházejí olympijské hry v létě, když byl na dovolené doma v Česku.

.#Czech #Ambassador to #China Vladimir Tomsik' said in an exclusive #interview with Beijing Daily: wish the #Beijing2022 Winter Olympics a complete success. I am looking forward to this grand meeting of #sports and #humanities.

14:30 – 26. 12. 2021

3

Čínskému listu Global Times, který o podpoře českého velvyslance informoval na twitteru, Tomšík řekl, že Zeman je „bezpochyby přítel Číny“. Web Guancha pak podle projektu Sinopsis uvedl, že Zeman je starý přítel čínského lidu.

‚Politická póza‘

Sportovci budou v Pekingu soutěžit od 4. do 20. února. K diplomatickému bojkotu her v Pekingu se rozhodly přikročit USA, Británie, Kanada, Austrálie nebo Japonsko, které tam nehodlají vyslat vládní představitele, chtějí ale podpořit své sportovce. Čína to označila za „politickou pózu“.

Česká vláda se oficiálně ke hrám v Pekingu nevyjádřila. Petr Fiala (ODS), ještě coby designovaný premiér, na začátku prosince ČTK sdělil, že bojkot ze strany Spojených států je v pořádku, ale že nechce předbíhat ohledně toho, jaký bude postoj české vlády.

Nynější ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ještě jako kandidát na ministerský post dříve tento měsíc řekl, že vládní představitelé by se podle něj her v Pekingu neměli zúčastnit, ale že také nechce hovořit za celý kabinet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme