Češi v Americe už začali hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. První z nich volili v Sao Paulu

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny už mají možnost hlasovat Češi pobývající na americkém kontinentu. Ve 14:00 tamního času (19:00 SELČ) se otevřely volební místnosti na zastupitelských úřadech v Brazílii a v Argentině. O hodinu později se začalo volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.

Brasília/Buenos Aires/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří Češi už dorazili k volebním urnám (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V Americe začalo hlasování s předstihem, aby i přes časový posun mohly tamní komise nabídnout výsledky přibližně ve stejnou dobu jako ty v České republice.

Prvních 12 voličů dorazilo nedlouho po otevření volební místnosti na konzulát v brazilském Sao Paulu, kde volební komise očekává účast několika desítek lidí.

„Volby jsou pro nás malý svátek, pro nás a krajany, se kterými tu v Sao Paulu a okolí udržujeme blízké vztahy,“ sdělil ČTK František Fleišman, zástupce generálního konzula v Sao Paulu a předseda tamní volební komise. Fleišman ale zároveň podotkl, že Brazílie je rozlehlá a ne všichni Češi si mohou dovolit kvůli volbám na zastupitelské úřady přicestovat.

Otevřela se drive-in stanoviště pro letošní volby. Lidé v karanténě nebo izolaci mohou nyní odvolit z auta

Číst článek

Volební místnost se otevřela také v hlavním brazilském městě Brasília, kde se ale odhaduje spíše skromná účast. Do tamních voličských seznamů se zapsaly asi dvě desítky lidí včetně pracovníků velvyslanectví a jejich rodin.

Zástupce velvyslance Tomáš Loníček vysvětlil, že lidí s českým pasem či nárokem na občanství je v Brazílii podle jeho informací v řádu tisíců, ne všichni však hovoří česky a orientují se dobře v české politické scéně.

Často je to totiž už několikátá generace potomků migrantů, kteří prchali z Československa například v souvislosti s nástupem komunistického režimu v roce 1948 či v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy nebo se v zemi usadili již v 19. století.

Volby začaly rovněž v argentinské metropoli Buenos Aires. Předseda tamní volební komise a zástupce argentinského velvyslance Jindřich Kubovský ČTK řekl, že podle jeho odhadu dorazí na velvyslanectví v Buenos Aires několik desítek voličů, zatím tam odvolili čtyři lidé.

Kandidáti z Ústeckého kraje

Možnost ovlivnit složení dolní komory českého parlamentu mají čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu i rekreaci. K volbám v zahraničí se Češi mohli zapsat do voličských seznamů nebo hlasovat s voličským průkazem.

Volební servis iROZHLAS.cz: Aplikace, která vám poskytne informace rychle a přehledně

Číst článek

K volebním urnám mohou Češi v Americe dorazit ve čtvrtek od 14:00 do 21:00 místního času nebo zítra ve stejném časovém rozmezí. Ve zbytku světa se bude hlasovat stejně jako v Česku. Celkem bude podle ministerstva zahraničí otevřeno 111 volebních míst, většinou na českých velvyslanectvích a konzulátech.

V cizině si voliči budou vybírat z kandidátů, kteří se do voleb přihlásili v Ústeckém kraji. Mezi nimi je mimo jiné premiér a předseda ANO Andrej Babiš a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil na čtvrteční konferenci o krajanech sdělil, že Senát by chtěl napříště hlasování lidem v zahraničí ulehčit možností korespondenčního hlasování. Horní komora Parlamentu se o zavedení korespondenčního hlasování pro krajany snaží dlouhodobě, podobně jako některé strany ve Sněmovně. Jejich návrhy ale zatím v dolní komoře nenašly většinovou podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme