Česko vyjednalo s EU odklad prodeje půdy

Rozšiřovací proces Evropské unie se zrychluje. Česká republika má po dnešku uzavřených už 18 kapitol vstupních vyjednávání. V rámci kapitoly Volný pohyb kapitálu se našim zástupcům podařilo vyjednat sedmiletý odklad prodeje zemědělské půdy cizincům po vstupu do unie a pětiletý odklad prodeje takzvaných druhotných nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl náš hlavní vyjednavač Pavel Telička, Evropská unie za dohodnutý odklad volného prodeje zemědělské půdy a nemovitostí nepožaduje otevřeně žádné ústupky.

Pavel Telička dále uvádí, že naši vyjednavači registrovali v některých prohlášeních vazbu, kterou představitelé Evropské unie činili mezi nabýváním zemědělské půdy a prodejem takzvaných druhotných nemovitostí a volným pohybem pracovníků. Při jednáních to však nezaznělo a naše strana dala jednoznačně najevo, že takové spojování témat je pro nás neakceptovatelné. Ekonomický a sociální dopad nabývání zemědělské půdy a prodeje druhotných nemovitostí jsou pro nás věcným problémem a není to otázka, kterou bychom politizovali.

Pavel Telička také sdělil, že jednání budou trvat ještě dlouho a počet předběžně uzavřených kapitol pro nás v této fázi není nejdůležitějším kriteriem. Důležité jsou pro jednání našich zástupců dopady, které výsledky jednání budou mít na Českou republiku.

Česká republika dále uzavřela kapitoly Životní prostředí a Sociální politika.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme