Česko vyjednalo s EU odklad prodeje půdy

Rozšiřovací proces Evropské unie se zrychluje. Česká republika má po dnešku uzavřených už 18 kapitol vstupních vyjednávání. V rámci kapitoly Volný pohyb kapitálu se našim zástupcům podařilo vyjednat sedmiletý odklad prodeje zemědělské půdy cizincům po vstupu do unie a pětiletý odklad prodeje takzvaných druhotných nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl náš hlavní vyjednavač Pavel Telička, Evropská unie za dohodnutý odklad volného prodeje zemědělské půdy a nemovitostí nepožaduje otevřeně žádné ústupky.

Pavel Telička dále uvádí, že naši vyjednavači registrovali v některých prohlášeních vazbu, kterou představitelé Evropské unie činili mezi nabýváním zemědělské půdy a prodejem takzvaných druhotných nemovitostí a volným pohybem pracovníků. Při jednáních to však nezaznělo a naše strana dala jednoznačně najevo, že takové spojování témat je pro nás neakceptovatelné. Ekonomický a sociální dopad nabývání zemědělské půdy a prodeje druhotných nemovitostí jsou pro nás věcným problémem a není to otázka, kterou bychom politizovali.

Pavel Telička také sdělil, že jednání budou trvat ještě dlouho a počet předběžně uzavřených kapitol pro nás v této fázi není nejdůležitějším kriteriem. Důležité jsou pro jednání našich zástupců dopady, které výsledky jednání budou mít na Českou republiku.

Česká republika dále uzavřela kapitoly Životní prostředí a Sociální politika.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme