Česko vytvoří s Chorvatskem vrtulníkové výcvikové centrum

Česko se chce na takzvané chytré obraně Severoatlantické aliance podílet mezinárodním vrtulníkovým výcvikovým centrem. Budujeme ho společně s Chorvatskem. Projekt centra představil na schůzce ministrů obrany NATO v Bruselu Alexandr Vondra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník Mi 24 - Tygří letka | Foto: Michal Malý

Výcvik se má týkat především pilotů ruských strojů řady Mi, kterých země Aliance používají několik set.

Centrum má poskytovat celkový výcvik letcům i obslužnému personálu vrtulníků Mi nejen z členských států Severoatlantické aliance, ale i z partnerských zemí.

Česko i Chorvatsko do něj přispějí cvičnými stroji, trenažéry a instruktory. V Chorvatsku navíc mohou piloti cvičit manévry v náročném terénu, třeba mezi skalisky.

V centru by se mohli školit například instruktoři, kteří budou učit obsluhovat vrtulníky Mi vojáky v Afghánistánu. Nejen k tomu má ale podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšila centrum sloužit.

„Ten projekt není vázán jen na Afghánistán. My ho chceme koncipovat tak, aby pomohl saturovat potřeby výcviku na tento typ helikoptér dlouhodobě,“ uvedl velvyslanec.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme