Kanada 5:1 Česko

Česko začalo jednat o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka

Česko jedná o přesídlení prvních 30 uprchlíků, kteří teď žijí v Řecku a Itálii. Podle ministerstva vnitra by ČR měla do konce příštího roku přijmout přes 2 a půl tisíce lidí z evropských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci a migranti v řeckém přístavu Piraeus nedaleko Atén | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová Českému rozhlasu řekla, že více migrantů bude Česko moct přijmout, až začnou naplno fungovat takzvané hotspoty, tedy sítě registračních center v Itálii a v Řecku.

„Řecko, Itálie i Evropská komise byly o tomto kroku oficiálně informovány. Ministerstvo vnitra je nyní v kontaktu s partnery v Itálii a v Řecku v souvislosti se zahájením relokačního procesu. Možný přílet těchto osob do České republiky však zatím není možné určit,“ přiblížila Němcová.

Do evropského relokačního programu se Česko dobrovolně zapojilo loni v červenci. A to závazkem relokovat 1100 osob z Itálie a Řecka.

Jak uvedlo ministerstvo vnitra v lednové tiskové zprávě, Rada pro justici a vnitro následně 22. září 2015 kvalifikovanou většinou schválila druhé „relokační“ rozhodnutí, které přisoudilo ČR povinnost relokovat dalších 1591 osob z Itálie a Řecka. ČR tehdy hlasovala proti návrhu tohoto rozhodnutí. Celkem by tedy ČR měla přesídlit na 2691 osob.

„V návaznosti na dobrovolný závazek České republiky a v rámci Evropského přesídlovacího schématu byl vládou schválen přesídlovací program 400 uprchlíků z třetích zemí, a to do června 2017,“ píše se ve zprávě.

Evropská komise bude podle MV alokovat do Azylového, migračního a integračního fondu, který ministerstvo spravuje, za každou relokovanou osobu 6 tisíc eur a za každou přesídlenou osobu 10 tisíc eur. „Česká republika se rozhodla využít tyto prostředky na financování Státního integračního programu, který vláda schválila dne 20. listopadu roku 2015,“přibližuje MV.

ČRo, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme