Česko žádá Unii o podporu ve vízové při s Kanadou

Česko si při jednání premiéra Nečase s předsedou Evropské rady Hermanem van Rompuyem řeklo o větší podporu unijních institucí ve vízovém sporu s Kanadou. Schůzka s takzvaným evropským prezidentem byla pro premiéra Nečase poslední zastávkou na jeho představovací cestě v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Petr Nečas s předsedou Evropské rady Hermanem van Rompuyem

premiér Petr Nečas s předsedou Evropské rady Hermanem van Rompuyem | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Znovuzavedení víz pro jednu členskou zemi Unie je podle Petra Nečase ze strany Kanady dělením její občanů na ty první a druhé kategorie. Větší aktivitu Evropské komise ve věci odstranění kanadských víz pro české občany očekává po čtvrtém jednání českokanadské pracovní skupiny, které se odehraje ještě tento měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák informoval z Bruselu o jednání premiéra Nečase s předsedou Evropské rady Hermanem van Rompuyem

V jednání s předsedou Evropské rady Rompuyem Nečas připomněl, že Česko očekává od Unie v podpoře své pozice víc:

„Já jsem požádal pana prezidenta, aby skutečně evropské instituce po všech stránkách v tomto vyvíjely větší tlak na kanadskou stranu.“

Zatím se ale Evropská komise neodhodlala navrhnout nějaké sankce vůči Kanadě. Členské státy sice Česku vyjádřily slovní podporu, ale zatím to byla jen prázdná slova, která nebyla podložena žádnými konkrétními činy.

České republice zbývá ještě jedna cesta. Mohla by blokovat uzavíranou dohodu o volném obchodu s Kanadou, podobně jako to praktikovala Itálie v případě dohody s Koreou. Ale nebylo by to v horizontu dnů, ale měsíců a roků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání premiéra Petra Nečase s předsedou Evropské rady informuje Rádio Česko

Premiér Nečas také od Hermana van Rompuye uslyšel podporu kandidatury Prahy na sídlo řídícího střediska satelitního systému Galileo. Podle něj, jsme na čelní pozici v tomto pomyslném klání. Konkurují nám Němci a Nizozemci.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme