Česko žalováno Evropskou komisí kvůli diplomům

Evropská komise zažalovala Českou republiku - důvodem je dlouhodobá neschopnost českého státu sladit legislativu a praxi s požadavky Unie na uznávání diplomů lékařů a zubařů. Je to vůbec poprvé co se evropská exekutiva obrátila v případě Česka na Evropský soudní dvůr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Diplomatické zdroje pod podmínkou zachování anonymity pro Český rozhlas uvedly, že podobných legislativních kostlivců ve skříni má Česká republika víc - dotyčná ministerstva a čeští zákonodárci prý ale dlouhodobě nereagují na výzvy, aby situaci řešili.

Svým způsobem je tak žaloba na Českou republiku podle bruselských diplomatů dobrou zprávou, protože přiměje úřady k činnosti. V tomto konkrétním případě jde o to, že lékaři a další profese mají v Evropské unii právo, aby jejich diplom a kvalifikace byly uznané ve všech členských zemích - příslušníci takových profesí pak mohou poskytovat volně služby v celé Unii.

Česká republika sice podle Evropské komise převedla do svého práva požadavky příslušných evropských směrnic, ale ne už konkrétní opatření, která by zubařům a lékařům z jiných zemí Unie zjednodušila práci.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme