Česko zatím nechce prodlužovat sankce. Je to takticky výhodnější, říká Sobotka

Česká republika v současnosti nechce prodlužovat sankce proti Rusku. Před dnešním summitem evropských lídrů, kde budou sankce jedním z témat, to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka v Bruselu řekl, že chce prodloužit sankce proti Rusku až v červnu | Zdroj: ČTK

Ekonomické sankce EU, které unie zavedla vůči Rusku kvůli jeho podílu na ukrajinské krizi, vyprší v červenci. Některé země osmadvacítky je chtějí prodloužit okamžitě, jiné chtějí počkat na červen.

„Mně to připadá jako takticky výhodnější postup z pohledu Evropské unie – sledovat plnění minských dohod a to rozhodnutí udělat na některém z příštích jednání,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí jednání EU o sankcích přiblížil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Komentář přidal redaktor HN Ondřej Soukup

Podobný postoj jako Češi mají třeba i Slováci nebo Italové, naopak pobaltské státy nebo Polsko tlačí na to, aby státy EU sankce prodloužily okamžitě. „Nejlepší by bylo sankce prodloužit už dnes,“ poznamenal estonský premiér Taavi Roivas.

Kromě toho by lídři států osmadvacítky měli jednat i o podmínkách, za jakých by se sankce jednou mohly zrušit.

Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je nyní podstatné, aby se šéfové evropských vlád shodli na tom, že nebudou-li plněny minské dohody, nelze sankce zrušit.

„To je ten tlak, který jednoznačně říká Rusku, pokud budete blokovat naplnění minských dohod, pokud budete blokovat to, co jste odsouhlasili, tak zapomeňte na zrušení sankcí,“ řekl Prouza.

Skutečný test toho, jak to funguje, podle něj teprve přijde. „Důležité je, aby se skutečně stáhly všechny těžké zbraně – a tohle je věc, kterou navíc musíme být schopni zkontrolovat a prověřit – ale co bude reálným testem, bude to, jak proběhnou podzimní volby v oblasti Donbasu, jestli je někdo bude zkoušet manipulovat, nebo ne. A potom jestli Ukrajina opravdu získá kontrolu na konci roku nad svou hranicí s Ruskem, tohle je ten finální test, který rozhodne o úspěchu Minsku,“ dodal Prouza.

Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme