Česko zatím nepřispělo na Globální úložiště semen, jak se zavázalo

Česko zatím nezaplatilo v přepočtu zhruba 20 milionů korun na financování Globálního úložiště semen. Toto zařízení vzniklo z iniciativy Organizace spojených národů na norských Špicberkách. Jde o speciální sklad, který má zachovat všechna semena rostlin pro případ, že by je jinde na zemi zničila nějaká katastrofa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální úložiště semen v Norsku | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

„Globální úložiště je jakýsi bunkr, kde by měla zůstat zachovaná všechna semena, která jsou součástí genetické zásoby, i v případě nějaké globální katastrofy,“ vysvětluje europoslanec za ČSSD Pavel Poc.

„V zásadě je to Noemova archa pro semena rostlin. Jsou tam uchovávána v teplotách kolem minus 20 stupňů, je to hluboko v hoře, v permafrostu, kde, i kdyby nebyl elektrický proud, mohou semena ležet řádově stovky let,“ pokračuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko zatím nepřispělo na Globální úložiště semen. Podrobnosti zjišťoval Ondřej Houska

Česko už před víc než deseti lety podepsalo smlouvu o vzniku tohoto úložiště, zatím ale nezaplatilo svůj příspěvek ve výši 810 tisíc dolarů, což je asi 20 milionů korun.

Jak říká Michael Koch, který Globální úložiště semen zastupuje, ze zemí střední Evropy zatím svůj podíl uhradilo jen Slovensko.

Koch a europoslanec Poc už v Česku jednali s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou z KDU-ČSL, který prý se zaplacením českého příspěvku souhlasí.

Globální úložiště semen v Norsku | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

Hlavní slovo ale bude mít ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO, s nímž se jednání teprve chystá.

„Věřím, že se podaří, aby Česká republika přispěla, i když nakonec to bude řešit ministerstvo financí. Ale na ministerstvu financí nakonec sedí největší sedlák ve státě, tak by to mohl pochopit a pomoci té věci,“ poznamenává Pavel Poc.

Globální úložiště semen v Norsku | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

Michael Koch tvrdí, že pokud by nějaká země svůj podíl nezaplatila, byla by to ostuda. „Všichni přece jíme a využíváme potraviny, a tak by měla být existence zálohy pro semena důležitá pro nás pro všechny,“ zdůrazňuje Koch.

V Globálním úložišti mohou semena přežít i katastrofu | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme