Česko zatím neuzná Národní radu jako reprezentanta Libye

Francie zůstala ve svém uznání libyjské Národní rady vytvořené povstalci v Benghází sama. Jak řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, překážkou pro uznání je, že nikdo přesně neví, kdo Národní radu tvoří a koho zastupuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí evropské sedmadvacítky.

Karel Schwarzenberg se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí evropské sedmadvacítky. | Zdroj: Reuters

„Dokud nevíme přesně, kdo za tím stojí, tak nehodlám někoho uznat. Nesplňuje vůbec předpoklady, abychom ji jako novou legitimní vládu uznali,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

Šéfové unijních diplomacií trvají na tom, že k případnému vyhlášení bezletové zóny nad Libyí by bylo třeba mít mandát Rady bezpečnosti OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák a arabista Zdeněk Müller mluvili o Libyi a postoji EU k ní v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Stejný názor má i Severoatlantická aliance, která se v Bruselu také radila na úrovni ministrů obrany členských zemí. Zavedla ale alespoň nepřetržitý monitoring libyjského vzdušného prostoru radarovým systémem Avax. Také chce zatím posílit jednotky ve středomoří a soustředit se na humanitární situaci.

Ministr obrany Alexander Vondra upozornil, že to je ale jen jedna z podmínek pro použití tohoto prostředku proti Libyi.

„Shoda je v tom, že předpokladem by byl nový mandát Rady bezpečnosti, který zatím není k dispozici. A koneckonců platí i dvě další podmínky tak, jak byly již dříve formulovány. To znamená nejenom potřebný právní mandát, ale také jasná podpora z regionu a také naléhavá potřeba takové věci,“ uvedl Alexandr Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zasedání NATO mluvil v pořadu Stalo se dnes velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil.mp3

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že než dojde k vojenské intervenci, bude muset být jasně prokázáno, že takový zásah je nutný.

„Hodnocení celkové situace je takové, že v zásadě jsou to Libyjci, kdo má v rukou řešení situace a to, co Aliance v tuto chvíli dělá, je, že se připravuje na situaci, kdy by vnitřní konflikt v Libyi eskaloval za hranice, které jsou únosné,“ řekl velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil.

Dodal, že zástupci Muammara Kaddáfího se dnes v centrále NATO vůbec neobjevili.

Chystá se deklarace EU

Zítra má summit vydat deklaraci Evropské unie, která se má týkat hlavně odhodlání k humanitární pomoci na hranicích Libye, tedy v Tunisku a v Egyptě a také tam má být deklarována podpora silám, které se snaží vytvářet demokratický režim, aniž by byl někdo jmenován, a to nejenom v Libyi, ale třeba také v Tunisku a v Egyptě. Nemají tam tedy být žádné konkrétní závazky.

Francouzská vláda věří, že se její uznání lybijské Národní rady jako reprezentanta země odrazí i na diskusi Evropské unie.

„Paříž bude nepochybně plédovat pro uznání opoziční lybijské Národní rady a bude pro ni žádat politickou podporu. Bude se snažit přesvědčit váhající, že ti, kteří dnes Radu reprezentují, jsou věrohodné osoby, a pro svůj krok se bude snažit získat další evropské partnery. Politické řešení se dnes jeví přijatelnější než nějaké razantní vojenské zásahy,“ řekl arabista Zdeněk Müller z Paříže.

Podle dnes citovaného zdroje se prezident Sarkozy chystá na zítřejším unijním summitu navrhnout také „cílené vzdušné útoky“ proti Kaddáfího silám.

Pavel Novák, Eva Presová, David Šťáhlavský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme