Česko získá přístup k americkým armádním zakázkám

Členové Severoatlantické aliance budou šetřit peníze společnými obrannými projekty. Těžká hospodářská situace a škrty v národních rozpočtech vedou NATO k prosazování strategie takzvané „chytré obrany“, o které budou jednat ministři obrany a zahraničí na schůzce v Bruselu. Alexandr Vondra dnes zároveň podepíše důležitou dohodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Leon Panetta (vlevo) s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem před jednáním schůze ministrů obrany NATO v Bruselu

Americký ministr obrany Leon Panetta (vlevo) s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem před jednáním schůze ministrů obrany NATO v Bruselu | Zdroj: Reuters

Chytrá obrana, tedy sdružování prostředků a sdílení schopností nebo znalostí několika zeměmi, má mít řadu výhod. Hlavně by měla být efektivnější a pro jednotlivé země levnější, než kdyby si obranné kapacity pořizovala každá samostatně.

Země visegrádské čtyřky v tom chtějí jít příkladem. Generálnímu tajemníkovi NATO představí společnou deklaraci o našich představách o zapojení se do projektů smart defence, tedy chytré obrany.

Česko už má první konkrétní projekt. Začalo spolu s Chorvatskem budovat mezinárodní výcvikové středisko pro piloty vrtulníků řady Mi.

ČR bude jednou z 20 privilegovaných zemí

Ministři obrany Spojených států a České republiky Leon Panetta a Alexander Vondra navíc dnes v Bruselu podepíší dohodu o vzájemném pořizování materiálu, díky které Česko získá přístup k tendrům na dodávky pro americkou armádu.

Dosud nemohly české firmy americké armádní zakázky získat vůbec, nebo mohly pouze vystupovat jako subdodavatelé amerických společností. Účast zahraničních firem na zakázkách americké armády totiž omezují zákony Spojených států, které upřednostňují hlavně domácí dodavatele.

Existují ale výjimky. Jen dvě desítky zemí mají právo, aby se do amerických tendrů na nákup vojenského materiálu zapojily i jejich firmy a Česko teď bude jednou z nich.

Z nových členských zemí NATO je v této privilegované skupině ještě Polsko.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme