Česko zlepšilo chov slepic. Teď se bojí záplavy levnějších vajec z dovozu

Česku hrozí záplava levných vajec od slepic chovaných v krutých podmínkách. Velká část unijních zemí totiž neplní přes 10 let staré evropské nařízení o zlepšení prostředí v chovech slepic. Na vajíčkách od stresovaných ptáků tak některé země vydělávají víc, než farmáři ve státech, kde do změn v chovech investovali nemalé peníze. Česko patří mezi země, které slepicím přejí, a chce se proto dovozu levnějších vajec bránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: stock exchange, Konrad Dudek

Větší a světlejší klece v méně patrech nad sebou, vyšší podestýlka, méně nosnic v jedné kleci pohromadě. Nehledě na to, že slepice snáší de facto ve vězení, má mít tento opeřenec v chovu podle nařízení Evropské unie z roku 1999 alespoň trochu lepší životní podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chov slepic se zajímal zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák.

Členské země Unie měly 12 let na to, aby své chovy upravily podle tohoto nařízení. Některé to ale neudělaly dosud. V Unii dnes 25 procent chovů nesplňuje stanovené podmínky. U nás jim ale vyhovují skoro všechny. Proto by podle náměstka ministra zemědělství Juraje Chmiela mohli být naši výrobci v nevýhodné pozici.

„Vzhledem k tomu, že Česká republika patří mezi země, které skoro na sto procent splní podmínku Evropské unie, že do konce prosince 2011 budou nosnice v lepších klecích, tak nám hrozí, že se na náš trh dostanou vajíčka nebo produkty z míst, kde to neprovedli, tudíž neměli investiční výdaje a můžou vajíčka prodávat za nižší cenu než ze zemí, kde toto muselo být uděláno,“ vysvětlil Chmiel.

Česko se chce bránit

Jak se můžeme proti vajíčkům z takových chovů odporujících unijním předpisům bránit? Velká Británie, Česko a několik dalších zemí má pro Evropskou komisi návrh. „Budeme požadovat zákaz vývozu těchhle vajec a produktů z nich do jiných zemí. Pravděpodobně umožníme prodej těchto vajec na vnitřním trhu té, které země, ale nedovolíme export ven,“ zdůraznil náměstek ministra.

Problém dvojího metru pro chovatele chtějí země, které plní unijní nařízení, nadnést na radě ministrů zemědělství v polovině října. Nebude se to líbit některým velkým zemím, které si z životních podmínek slepic mnoho nedělají. Například jednomu z našich sousedů nebo zemi, která dala jméno majonéze. Naši výrobci by ale na takovém tolerování nepořádků byli biti.

„Hrozí, že opět naši výrobci, naši producenti v zemích, které to splnily budou znevýhodněni. Vlastně budou trestáni za to, že splnili nařízení Evropské komise. Proti tomu se ostře bráníme,“ řekl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. Nakolik země, které si 12 let staré evropské nařízení vzaly k srdci, přinutí ty ostatní, aby je následovaly, se uvidí do konce roku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme