Česko zmírňuje plošná bezpečnostní opatření

Armáda České republiky zůstává v pohotovosti - na stupni alfa. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ale nařídil zmírnit preventivní plošná bezpečnostní opatření. Nadále platí zvýšená ostraha vybraných objektů a zařízení. Rozhodl o tom na dnešním zasedání meziresortní krizový štáb, který zároveň zrušil i zákaz letů malých a sportovních letadel. Armáda už totiž stihla zlepšit úroveň protivzdušné obrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Nejsou žádné informace, které by vedly k domněnkám o ohrožení České republiky, nejsou žádné důvody domnívat se, že by v dohledné době nastal i odvetný vojenský úder. Můj první náměstek byl včera na jednání v Bruselu, i tam spíš zaznělo z úst náměstka (amerického) ministra obrany, že se bude jednat o proces dlouhodobějšího charakteru, do kterého se budou potom zapojovat jednotlivě všechny státy aliance", řekl po zasedání krizového štábu ministr obrany Tvrdík.

Ve stavu zvýšené pohotovosti zůstává protivzdušná obrana. "Došlo k přerozmístění systémů protivzdušné obrany a nyní jsou na místech, která nejsou jejich standardními stanovišti". Proti teroristickým útokům, podobným těm ve Spojených státech, jsou podle ministra obrany v současné době chráněna všechna "krizová místa" v naší republice.

Bezpečnost obou našich jaderných elektráren - Dukovany a Temelín - podle policejního prezidenta Jiřího Koláře také zajišťují policejní zásahové jednotky. Ty v současné době na místě monitorují pohyb všech podezřelých vozidel i osob.

Prezident Václav Havel dnes podpořil rozhodný postoj v boji proti terorismu. Havel souhlasí s obsahem projevu amerického prezidenta George Bushe na zvláštním zasedání amerického Kongresu. "Já se domnívám, že je opravdu třeba velmi rázná odpověď na ty teroristické útoky, které nemají obdoby. Zároveň bych k tomu ale rád dodal, že ta takzvaná válka není válkou s nějakým konkrétním státem, národem nebo náboženstvím. Je to opravdu válka s teroristy", řekl prezident Havel.

Vojáci protiletadlového raketového pluku ze Žatce na Lounsku se podle nejmenovaného zdroje ČTK chystají chránit leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou a nedalekou jadernou elektrárnu Dukovany. Mají posílit obranu samotného letiště, které je připraveno poskytnout servis letounům NATO. Špičky armády o přesunu jednotky mlčí. Protiletadlový pluk je vyzbrojen moderními raketami, které dokážou zasáhnout cíl do vzdálenosti deseti kilometrů.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme