Česku se nedaří dostat z Libérie uprchlého obchodníka

Ani šest žádostí o vydání nepřimělo africkou Libérii, aby umožnila převoz uprchlého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa do České republiky. Tři ze žádostí české strany vydání se v Libérii ztratily. Znojemský podnikatel je obviněn za nelegální export a dovoz vojenského materiálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Libérii | Foto: AFP

Loni v dubnu byl na Koppa vydán mezinárodní zatykač. Pátral po něm Interpol. Ale ještě před tím, než se ho podařilo detektivům vypátrat, ho v liberijském hlavním městě Monrovii objevil Radiožurnál. Jak zatím skončily všechny pokusy o vydání obchodníka se zbraněmi, popisuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

"Poslední tři extradiční žádosti byly liberijskou stranou ztraceny. Myslím, že to byla čtvrtá nebo pátá extradiční žádost. Byla předána honorárním konzulem přímo do rukou ministra zahraničních věcí Libérie. Bohužel k soudu, který asi týden potom rozhodoval, se ta extradiční žádost nedostala. Soud si vyžádal českou extradiční žádost znovu. My jsme ji museli znovu vypracovávat. To znamená, že v komunikaci s liberijskou stranou jsou obrovské problémy," řekl Dimun.

Dalibor Kopp říká, že obvinění z nezákonného obchodu s vojenským materiálem je smyšlené. A to přes to, že se o jeho transakce v minulosti zajímaly nejen české vyšetřující orgány, ale i americký Federální úřad pro vyšetřování - FBI. "Nechci, aby mě tahali někde po dírách a dělali se mnou nějaké harakiri jako s největším kriminálníkem. Vůbec jsem nevěděl, co dělají, že vydali zatykač. To jsem nevěděl. Kdyby se tato věc nestala, tak už jsem dávno doma," uvedl Kopp.

Víc o příběhu uprchlíka Dalibora Koppa uslyšíte v dnešním dopoledním pořadu Pod kůži, krátce po půl jedenácté.

Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme