Češku v Chorvatsku zabil meningokok

Třiadvacetiletou českou turistku zabil v Chorvatsku před několika dny meningokok. Okolnosti její smrti se stále vyšetřují. Existuje totiž podezření, že místní lékař podcenil stav pacientky a přivolaná sanitka poté neměla potřebné vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce

Západ slunce | Foto: Hana Hikelová

Smrt dívky nakažené meningokokem potvrdil Richard Krpač z ministerstva zahraničí: "Dle sdělení Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem se opravdu jednalo o meningokovou infekci. Nemohu hodnotit, zda ze strany chorvatských úřadů došlo k podcenění celé situace. Faktem však je, že nebýt ustavičného tlaku našeho konzulárního jednatelství ve Splitu, především konzulky Honcové, preventivní distribuci antibiotik mezi osoby, které se zemřelou přišly do styku, by akce rozhodně nebyla okamžitá, pokud by vůbec proběhla. V každém případě je v současné době situace v místě stabilizovaná a rozšíření infekce již nehrozí."

V Chorvatsku letos při dovolené zemřelo již devět Čechů, jeden je navíc pohřešován. Nejčastější příčinou smrti je podceňování schopností a neukázněnost. Před dvěma týdny se například při šnorchlování utopil čtrnáctiletý chlapec. Osmnáctiletého mladíka v gumovém člunu zase odnesl od břehu silný vítr, při kterém se na moře vůbec nesmí.

Zuzana Gálová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme