Český humanitární letecký speciál zamíří do Pákistánu

Český letecký speciál s dvanácti tunami humanitární pomocí a patnáctičlenným týmem na palubě míří do zemětřesením zničeného Pákistánu. Počet obětí sobotní katastrofy stoupl už ke třiceti tisícům, desítky tisíc zraněných lidí mají znesnadněný přístup k ošetření, drtivou většinu nemocnic v zemi pak zemětřesení zcela zničilo. Pákistán proto naléhavě požádal mezinárodní společenství, aby do postižených oblastí vyslalo polní nemocnice a léky, především antibiotika. Země také potřebuje přístřešky, stany, plachty a pokrývky pro odhadem čtyři miliony lidí. Pomoc z Česka by do Pákistánu měla vyrazit ve středu kolem poledne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž přenáší do vrtulníku zraněné dítě

muž přenáší do vrtulníku zraněné dítě | Zdroj: ČTK

Záchranný tým bude složený z vojenských i civilních lékařů, logistickou podporu bude mít na starosti skupina devíti hasičů. Podle mluvčího ministerstva zahraničí bude na palubě speciálu také několik tun humanitární pomoci. "Letecký speciál poveze na své palubě materiální pomoc ve formě léků, chirurgických nástrojů, spacích pytlů, drůbežích konzerv a tablet na čištění vody," popsal Kolář.

O vyslání speciálu s humanitární pomocí dopoledne rozhodl krizový štáb na ministerstvu zahraničí. Mluvčí Vít Kolář řekl, že česká vláda tak vychází vstříc potřebám postiženého regionu a vysílá do země pětičlenný tým lékařů z Brna. O jeho logistickou podporu se bude starat skupina pracovníků integrovaného záchranného systému.

V Pákistánu samotném se znovu naplno rozjely záchranné práce, které dopoledne zkomplikovala nepřízeň počasí. Do vzduchu tak mohly vzlétnout vrtulníky, které hledají zasypané. Tým záchranářů v pondělí večer našel v sutinách výškového domu ženu z Iráku a jejího dvouletého syna. Ve vzduchové kapse zázračně přežili bezmála tři dny. Naděje na záchranu dalších živých lidí už je ale minimální.

Úřady už otevřely pozemní cesty do většiny zasažených oblastí. Po obnovených silnicích míří konvoje s humanitární pomocí i do dvou nejhůře postižených pákistánských měst - Muzaffarabádu a Balakotu.

Pákistán také naléhavě potřebuje až padesát vrtulníků pro přepravu humanitární pomoci. Pouze ty mohou dopravit pomoc do horských oblastí, kam se záchranáři nemohou jinak dostat. Do některých míst pomoc stále ještě nedorazila. Jak televizi BBC řekl velitel záchranné operace v Muzafarabádu, generál Ashav Tabasam, pomoc postiženým oblastem se ale pomalu rozbíhá.

"Naším prvním nejdůležitějším úkolem bylo zachránit a evakuovat oběti zemětřesení, teď je na řadě operace s cílem pomoci postiženým. Zahájili jsme akci velkého rozsahu na pomoc lidem v oblasti zasažené zemětřesením. Po silnici už přijíždějí konvoje se zásobami materiálu a přilétávají také vrtulníky s pomocí," řekl velitel záchranné operace v Muzafarabádu, generál Tabasam.

Jak televizi BBC řekl odborník OSN na humanitární operace Trevor Rowe, uvítají každou pomoc obětem zemětřesení. "V takových situacích peníze nutně potřebujeme; v rozhodujících okamžicích, jako jsou tyto, je totiž zapotřebí jednat rychle. Tam v hornatých oblastech jsou lidé stále vystaveni nebezpečí. Apelujeme tedy nejen na státy a jejich vlády, ale i na jednotlivce!"

K záplavě humanitární a finanční pomoci ze zahraničí přibývají další peníze. Například Spojené arabské emiráty a Kuvajt slíbily přispět zvlášť 100 miliony dolarů, Irsko jedním milionem eur. Alžírsko nabídlo 800 stanů, 3000 přikrývek a deset tun léčiv.

Světový program pro výživu zahájil rozsáhlé dodávky léků, generátorů a energetických sušenek prostřednictvím letadel do odříznutých pákistánských obcí. Japonsko dnes slíbilo pomoc ve výši 20 milionů dolarů. Podporu Pákistánu nabídla i sousední Indie, která je jeho tradičním rivalem. Islámábád ale od Dillí přijal jen zásilku stanů, potravin a léků. Odmítl vrtulníky a vyloučil také společné záchranné operace na sporné kašmírské hranici.

Česká vláda chce na humanitární pomoc dát 25 milionů korun - 5 milionů už uvolnila. Liberecká humanitární organizace Hand for Help zase chystá vyslání dětské mobilní ambulance. Na katastrofu reagovaly také české humanitární organizace, které vyhlásily finanční sbírky.

Marika Táborská, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme