Český kandidát na eurokomisaře řekne, jaké chce portfolio

Kandidát české vlády na eurokomisaře Štefan Füle se ve středu představí poslancům. Sněmovnímu výboru pro evropské záležitosti má přiblížit oblast, kterou by v Evropské komisi rád spravoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Füle (vlevo) přebral jmenování do vlády od prezidenta Klause

Štefan Füle (vlevo) přebral jmenování do vlády od prezidenta Klause | Foto: Tomáš Adamec

Předsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kateřina Jacques (SZ) zdůraznila nutnost podpory sněmovny českému kandidátovi, nemůže ale posoudit, jestli všichni členové výboru budou na nadcházejícím jednání se Štefanem Füllem souhlasit.

Samotné Kateřině Jacques se nelíbí, že tento kandidát neprošel představováním společně s předcházejícími kandidáty a že byl vybrán na poslední chvíli dohodou nejsilnějších politických sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques ve vysílání Rádia Česko o novém českém eurokomisaři

Podle premiéra Jana Fischera se pak ještě jednou formálně sejde vláda, aby jméno Füleho jako budoucího eurokomisaře oficiálně potvrdila a odeslala jeho nominaci do bruselské centrály. Už odpoledne se pak Füle v Bruselu sejde se staronovým šéfem Evropské komise José Barrosem.

Štefan Füle v Bruselu vystřídá dosavadního českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu. Ten měl na starosti sociální věci. Podle informací, které Český rozhlas získal, není příliš pravděpodobné, že by Česko pro svého eurokomisaře získalo lepší portfolio. Jako nejpravděpodobnější se jeví opět sociální věci, věda a výzkum nebo kultura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslankyně České republiky při Evropské unii Milena Vicenová v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes o eurokomisaři

Velvyslankyně České republiky při Evropské unii Milena Vicenová potvrdila Radiožurnálu, že čeští diplomaté v Bruselu vítají volbu ministra Füleho. V pořadu Stalo se dnes předpověděla, že ale nepatříme mezi silné kandidáty do Evropské komise, takže zřejmě nedostaneme zrovna nejdůležitější portfolio. A to také kvůli průtahům při vybírání eurokomisaře za Českou republiku.

Ve hře přitom původně byla jiná tři jména - Vladimír Špidla, Alexandr Vondra a Jan Švejnar. Na Štefanu Fülem se pak nejsilnější politické strany dohodly během čtyřiadvaceti hodin.

Česká republika vybrala svého eurokomisaře sice na poslední chvíli, nikoli ale jako poslední. Předseda komise José Barroso stále ještě nemá nabídky z několika dalších členských zemí. Teprve poté bude podle Barrosovy mluvčí Pii Hansenové možné pokončit v sestavování nové komise.

Evropské unie bude také vybírat stálého předsedu Evropské rady, už se ví, že na mimořádném summitu příští čtvrtek. Jak oznámilo švédské předsednictví Unie, 19. listopadu se kvůli tomu sejdou šéfové států a vlád sedmadvacítky v Bruselu na pracovní večeři.

Cílem summitu bude zvolit také Vysokého představitele pro zahraniční politiku, jakéhosi unijního "ministra zahraničí". V souvislosti s postem stálého předsedy Evropské rady se v poslední době nejčastěji objevuje jméno belgického premiéra Hermana van Rompuye.

Otázku, kdo bude prvním takzvaným "unijním prezidentem" a kdo jakýmsi ministrem zahraničí Unie, se totiž nepodařilo vyřešit na říjnovém summitu sedmadvacítky. Hlavně kvůli nečekanému problému s českým požadavkem na splnění podmínky prezidenta Václava Klause před podpisem Lisabonské smlouvy.

Lenka Šumová, Veronika Sedláčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme