Český manažer dostal v Rumunsku desetiletý trest za ekonomickou špionáž

Českého manažera Michala Šušáka poslal soud v Rumunsku na deset let do vězení za ekonomickou špionáž a vytvoření zločinecké skupiny. Případ se týká celkem šesti lidí, mezi nimi jsou dva rumunští bývalí ministři a čtyři poradci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Mělník | Foto: Jan Rosenauer

Čtyři odsouzení poradci pracovali pro stejnou investiční společnost a sbírali tajné informace o privatizaci strategických rumunských firem.

Za ekonomickou špionáž a vytvoření zločinecké skupiny dostali tresty v rozmezí 10 až 11 let. Verdikty ale ještě nejsou pravomocné a všichni odsouzení se proti nim mohou odvolat.

Další dva odsouzení jsou bývalý rumunský ministr hospodářství a obchodu a jeho kolega, exministr komunikací. Ti podle soudu poradcům některé citlivé informace prozradili. Za to by mohli strávit ve vězení pět let.

Michal Šušák pracoval v minulosti jako generální ředitel české investiční společnosti PPF. Z této pozice odešel v roce 2006 právě kvůli vyšetřování jeho role v privatizaci rumunské energetiky. Pak se do společnosti nakrátko vrátil, aby v roce 2008 začal soukromě podnikat, a to hlavně v energetice.

Šušák není první český podnikatel, který se v Rumunsku dostal do problémů. Tamním vězením prošel i František Příplata. Úřady v Rumunsku ho odsoudily na osm let za objednávku vraždy předáka železáren, které český podnikatel pomáhal privatizovat.

Podle Příplaty i dalších zúčastněných šlo o zmanipulovaný případ, který měl tehdejší rumunské vládě posloužit jako ukázka "zlých západních investorů". Příplata nakonec uprchl do Česka, které ho do Rumunska už nevydalo.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme