Český novinář zadržený v Thajsku: Není to příjemné, když vám tu hrozí pět let za mřížemi

Český válečný reportér Radan Šprongl skončil před několika dny v rukou thajských úřadů. Vezl si totiž neprůstřelnou vestu a helmu, což je v zemi nezákonné. Po zaplacení kauce teď čeká na svobodě na soud. Co přesně se stalo a pomáhají novinářovi české úřady? Nejen to prozradil Šprongl v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Bangkok/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českého novináře Radana Šprongla zadrželi v Thajsku. Hrozí mu až pět let vězení

Českého novináře Radana Šprongla zadrželi v Thajsku. Hrozí mu až pět let vězení | Foto: Facebookový profil Radana Šprongla

Můžete prosím popsat, co přesně se v Thajsku stalo?
Přiletěl jsem z Iráku do Bangkoku a měl jsem s sebou neprůstřelnou vestu a helmu. Chtěl jsem se potom vrátit do Iráku nebo jet kvůli novému konfliktu na Filipíny, takže jsem tyto věci musel mít u sebe. Je to také docela drahá záležitost, tak jsem je nechtěl nikde nechávat.

V Bangkoku jsem natáčel reportáž, a když jsem se po týdnu vracel zpět do Iráku, tak jsem si nechal, jak se to dělá všude na světě, odbavit helmu i neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi ale bágl vyndali a ukázali, že tam mám vestu.

Českého novináře Šprongla zadrželi v Thajsku. Hrozí mu až pět let vězení

Číst článek

Co se dělo dál?
Nejdřív mi nabídli, ať odletím bez svých věcí, což do Iráku bez vesty a helmy nepojedu. Takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje. Po pár hodinách, když přijeli lidé z českého velvyslanectví, tak mi řekli, že převážení vojenského materiálu je v Thajsku trestné, že můžu dostat pět let a že musím čekat na soud.

Hned na letišti jsem zaplatil kauci, asi 70 tisíc korun, abych nemusel být ve vězení. A nyní jsem v Thajsku na svobodě.

Pomáhají vám české úřady v Thajsku?
Pan velvyslanec Marek Libřický i pan konzul Jaroslav Zamazal mi moc pomáhají. Pan konzul přijel hned na letiště a věnoval se mi. Dělají asi vše, co se dá. A já se moc omlouvám, že jim přidělávám starosti.

Nejsem v tom ale sám, tenhle týden zadrželi britského novináře, který letěl z Číny také do Iráku a měl neprůstřelné plásty a plynovou masku. S britským novinářem jsme ve spojení. Chtěl jsem zjistit, jak na tom jsou. Je na tom stejně jako já. Čeká na svobodě na pas nebo na soud. Místní novináři a část veřejnosti požadují zastavení vyšetřování a stažení obvinění.

Už víte, jak dlouho budete čekat na soud?
Oficiální lhůta na soud je do 48 dní, jak mi říkal právník, kterého jsem si hned na letišti najal. Do té doby musím být v Thajsku, nemůžu opustit zemi. Zaprvé nemám pas a zadruhé bych nedostal zpět kauci.

Jsem si vědom toho, že jsem porušil zákony, o kterých jsem sice nevěděl, ale to mě neomlouvá. Čekám tedy na soud a doufám, že se to nějakým způsobem vyřeší. Když ne, tak to bude smůla, ale aspoň ostatní novináři budou vědět, že si na to mají dát pozor.

Není to příjemný pocit, když někomu hrozí pět let v thajském vězení. Nicméně věřím, že to dobře dopadne, protože pospíchám do Iráku.

Jacket too tight! Operation goes on today! #mosuloffensive #iraq #reporter #war #warjournalism

Příspěvek sdílený Radan Sprongl (@radan_sprongl),

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme