Český obchodník se zbraněmi nedávno zadržený v Libérii je teď na útěku

Stíhaný český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp, o jehož zatčení v Libérii Radiožurnál informoval minulý pátek, utekl z monrovisjké vazební věznice. Oznámil to podle agentury AFP zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. Reportérovi Janu Hrbáčkovi se s údajným uprchlíkem podařilo v sobotu večer spojit. Kopp útěk popírá a tvrdí, že byl propuštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký kulomet RPK | Foto: The AK site. Kalasnikov Home Page

Podle agentury AFP to oznámil zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. Dvaačtyřicetiletý podnikatel Dalibor Kopp zmizel poté, co dostal povolení zřejmě od zkorumpovaného úředníka opustit na 24 hodin vězení, aby se mohl údajně setkat s manželkou a dítětem.

Músá odmítl sdělit jméno úředního činitele, který takové povolení podepsal. Řekl pouze, že hned, jak se o záležitosti dozvěděl, dal příkaz k jeho okamžitému zatčení. Koppa s rodinou ale policie už nenašla. "Pátráme po něm od pátečního večera. Tento muž představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. Aktivně se účastní vyostřování konfliktů v oblasti tím, že prodává zbraně různým ozbrojeným skupinám. Pustit takového muže na svobodu je samo o sobě nebezpečím pro mírový proces v Libérii," citovala AFP abú Músu.

Radiožurnálu se podařilo v sobotu v podvečer telefonicky s Koppem spojit: "To je nesmysl, já jsem neutekl! Oni mne propustili!," tvrdil hledaný obchodník. Blízký příbuzný jeho liberijské manželky je vysokým důstojníkem monrovijské policie. Podle informací Radiožurnálu se Kopp chystal nejn v Libérii, ale i v dalších afrických zemích podléhajících embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého kanónu.

České ministerstvo spravedlnosti požádalo před týdnem o Koppovo vydání. V této situaci se nedá nic než čekat, vysvětluje mluvčí resortu Petr Dimun: "Pokud samozřejmě bude mít Česká republika podobné signály jako měla z Libérie, že pan Kopp byl zadržen, tak opět požádá o vydání do České republiky k výkonu spravedlnosti."

Co předcházelo

Policie a státní zastupitelství požadovaly už v dubnu, aby byl obchodník vzat do vazby. Poté, co soud ale odmítl vydat zatykač, uprchl podnikatel do zahraničí. Koppa zadržely v Libérii jordánské mírové složky OSN na základě mezinárodního zatykače. Podle vyslance OSN představuje tento obchodník nebezpečí pro celou západní Afriku, protože se aktivně účastní vyostřování konfliktů v oblasti. Zbraně prodává různým ozbrojeným skupinám.

Obchodníka se zbrojním artiklem Dalibora Koppa z Pavlic na Znojemsku podle informací Radiožurnálu přivedli v půli prosince příslušníci OSN před liberijský soud, který zahájil jednání o tom, zda českého obchodníka vydá zpět do mateřské země.

Dalibor Kopp je od loňského dubna obviněn z porušování předpisů při obchodu s vojenským materiálem a hrozí mu až desetiletý trest za mřížemi. Spolu s ním policie stíhá i mariánskolázeňského podnikatele Josefa Ondroucha. Podle brněnského státního zastupitelství měli oba muži bez příslušného povolení připravovat vývoz munice do Iráku. Ve vyšetřovacím spise se píše, že náboje měly získat vládnoucí jednotky, s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku ale mohla zásilka klidně doputovat i k protivládním teroristickým bojůvkám. Množství nábojů, především do samopalů, které mělo být vyvezeno z České republiky, vyšetřující orgány tají.

Oba muži svoji vinu odmítají a tvrdí, že je celá záležitost účelově překroucená. Argumenty na svoji obhajobu ale zatím nepředložili. Policie se po zatčení obávala, že by Dalibor Kopp mohl kvůli svým obchodním kontaktům opustit republiku a vyhýbat se trestnímu stíhání. Státní zástupce proto navrhl uvalení vazby. Jak to dopadlo, přibližuje mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová: "My jsme ho zadrželi v rámci operace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a to v dubnu loňského roku. Žádali jsme, aby byl vzat do vazby, státní zástupce návrh akceptoval, avšak Městský soud v Brně ho propustil a vzápětí ten člověk odjel z České republiky."

Radiožurnál v červnu zjistil, že Dalibor Kopp vycestoval do africké Libérie, respektive, že žije v jejím hlavním městě Monrovii. Když jsme se s ním spojili, vysvětloval svůj pobyt v zahraničí takto: "Já se teď nacházím v Monrovii, momentálně, protože tady máme rozpracovaný obchodní případ."

Kopp tehdy dodal, že se do Česka vrátí zhruba za měsíc. To se ale nestalo. Klidným dnům v Libérii se začal blížit konec na přelomu roku. Městský soud v Brně na něj v září vydal mezinárodní zatykač. Dvanáctého prosince Koppa zatkli jordánští policisté z mise OSN a předvedli ho před monrovijský soud. Ten pak na žádost českých orgánů začal rozhodovat o jeho vydání do mateřské země. Původní telefon na Dalibora Koppa nefungoval, Radiožurnálu se ale podařilo sehnat jiné spojení. Dalibor Kopp svoje zatčení i soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Dalibor Kopp se v minulosti specializoval především na prodej vojenské vysokorychlostní mikrorážové munice do automatických zbraní. Zboží získával obvykle ve státech bývalého Sovětského svazu. Mezi země, kam Koppovy dodávky směřovaly, patřily africké státy, ale i USA. Kvůli tomu, že prodával starou munici, mnohdy jen přebalenou do nových krabiček, čelil často problémům a ne všechny plánované transakce mu vycházely. Často se spekulovalo o tom, že podnikatel spolupracoval s českými tajnými službami. Policie jej však začala stíhat až loni, kvůli pokusu o vývoz střeliva do Iráku.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme