Český obchodník se zbraněmi nedávno zadržený v Libérii je teď na útěku

Stíhaný český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp, o jehož zatčení v Libérii Radiožurnál informoval minulý pátek, utekl z monrovisjké vazební věznice. Oznámil to podle agentury AFP zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. Reportérovi Janu Hrbáčkovi se s údajným uprchlíkem podařilo v sobotu večer spojit. Kopp útěk popírá a tvrdí, že byl propuštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký kulomet RPK | Foto: The AK site. Kalasnikov Home Page

Podle agentury AFP to oznámil zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. Dvaačtyřicetiletý podnikatel Dalibor Kopp zmizel poté, co dostal povolení zřejmě od zkorumpovaného úředníka opustit na 24 hodin vězení, aby se mohl údajně setkat s manželkou a dítětem.

Músá odmítl sdělit jméno úředního činitele, který takové povolení podepsal. Řekl pouze, že hned, jak se o záležitosti dozvěděl, dal příkaz k jeho okamžitému zatčení. Koppa s rodinou ale policie už nenašla. "Pátráme po něm od pátečního večera. Tento muž představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. Aktivně se účastní vyostřování konfliktů v oblasti tím, že prodává zbraně různým ozbrojeným skupinám. Pustit takového muže na svobodu je samo o sobě nebezpečím pro mírový proces v Libérii," citovala AFP abú Músu.

Radiožurnálu se podařilo v sobotu v podvečer telefonicky s Koppem spojit: "To je nesmysl, já jsem neutekl! Oni mne propustili!," tvrdil hledaný obchodník. Blízký příbuzný jeho liberijské manželky je vysokým důstojníkem monrovijské policie. Podle informací Radiožurnálu se Kopp chystal nejn v Libérii, ale i v dalších afrických zemích podléhajících embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého kanónu.

České ministerstvo spravedlnosti požádalo před týdnem o Koppovo vydání. V této situaci se nedá nic než čekat, vysvětluje mluvčí resortu Petr Dimun: "Pokud samozřejmě bude mít Česká republika podobné signály jako měla z Libérie, že pan Kopp byl zadržen, tak opět požádá o vydání do České republiky k výkonu spravedlnosti."

Co předcházelo

Policie a státní zastupitelství požadovaly už v dubnu, aby byl obchodník vzat do vazby. Poté, co soud ale odmítl vydat zatykač, uprchl podnikatel do zahraničí. Koppa zadržely v Libérii jordánské mírové složky OSN na základě mezinárodního zatykače. Podle vyslance OSN představuje tento obchodník nebezpečí pro celou západní Afriku, protože se aktivně účastní vyostřování konfliktů v oblasti. Zbraně prodává různým ozbrojeným skupinám.

Obchodníka se zbrojním artiklem Dalibora Koppa z Pavlic na Znojemsku podle informací Radiožurnálu přivedli v půli prosince příslušníci OSN před liberijský soud, který zahájil jednání o tom, zda českého obchodníka vydá zpět do mateřské země.

Dalibor Kopp je od loňského dubna obviněn z porušování předpisů při obchodu s vojenským materiálem a hrozí mu až desetiletý trest za mřížemi. Spolu s ním policie stíhá i mariánskolázeňského podnikatele Josefa Ondroucha. Podle brněnského státního zastupitelství měli oba muži bez příslušného povolení připravovat vývoz munice do Iráku. Ve vyšetřovacím spise se píše, že náboje měly získat vládnoucí jednotky, s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku ale mohla zásilka klidně doputovat i k protivládním teroristickým bojůvkám. Množství nábojů, především do samopalů, které mělo být vyvezeno z České republiky, vyšetřující orgány tají.

Oba muži svoji vinu odmítají a tvrdí, že je celá záležitost účelově překroucená. Argumenty na svoji obhajobu ale zatím nepředložili. Policie se po zatčení obávala, že by Dalibor Kopp mohl kvůli svým obchodním kontaktům opustit republiku a vyhýbat se trestnímu stíhání. Státní zástupce proto navrhl uvalení vazby. Jak to dopadlo, přibližuje mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová: "My jsme ho zadrželi v rámci operace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a to v dubnu loňského roku. Žádali jsme, aby byl vzat do vazby, státní zástupce návrh akceptoval, avšak Městský soud v Brně ho propustil a vzápětí ten člověk odjel z České republiky."

Radiožurnál v červnu zjistil, že Dalibor Kopp vycestoval do africké Libérie, respektive, že žije v jejím hlavním městě Monrovii. Když jsme se s ním spojili, vysvětloval svůj pobyt v zahraničí takto: "Já se teď nacházím v Monrovii, momentálně, protože tady máme rozpracovaný obchodní případ."

Kopp tehdy dodal, že se do Česka vrátí zhruba za měsíc. To se ale nestalo. Klidným dnům v Libérii se začal blížit konec na přelomu roku. Městský soud v Brně na něj v září vydal mezinárodní zatykač. Dvanáctého prosince Koppa zatkli jordánští policisté z mise OSN a předvedli ho před monrovijský soud. Ten pak na žádost českých orgánů začal rozhodovat o jeho vydání do mateřské země. Původní telefon na Dalibora Koppa nefungoval, Radiožurnálu se ale podařilo sehnat jiné spojení. Dalibor Kopp svoje zatčení i soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Dalibor Kopp se v minulosti specializoval především na prodej vojenské vysokorychlostní mikrorážové munice do automatických zbraní. Zboží získával obvykle ve státech bývalého Sovětského svazu. Mezi země, kam Koppovy dodávky směřovaly, patřily africké státy, ale i USA. Kvůli tomu, že prodával starou munici, mnohdy jen přebalenou do nových krabiček, čelil často problémům a ne všechny plánované transakce mu vycházely. Často se spekulovalo o tom, že podnikatel spolupracoval s českými tajnými službami. Policie jej však začala stíhat až loni, kvůli pokusu o vývoz střeliva do Iráku.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme