Český patriot vybudoval v Brazílii největší obchod s hudebninami v Latinské Americe

Po příchodu vojsk Varšavské smlouvy před 45 lety se naděje Pražského jara definitivně rozplynuly a v Československu začalo znovu přituhovat. Po srpnu 1968 se tisíce lidí rozhodly emigrovat. Reportér Českého rozhlasu ovšem objevil v brazilském hlavním městě Brasília krajana, jehož příběh je paradoxní a možná i úsměvný. Bohumil Med totiž opustil vlast už na jaře 1968, kdy si většina národa užívala uvolněnější atmosféry ve společnosti a cítila naději na změnu poměrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní kongres ve městě Brasília, kupole vlevo je senát

Národní kongres ve městě Brasília, kupole vlevo je senát | Zdroj: Reuters

„Odešel jsem v roce 1968, asi dva měsíce předtím. Kvůli bydlení. Byl jsem ženatý, měl jsem kluka, kterému bylo několik měsíců a bydleli jsme v podnájmu – 15 čtverečních metrů, bez koupelny, bez vody, beze všeho. Sušili jsme pleny nad postelí a v noci mi kapala voda na hlavu z plín. Čekal jsem na byt, byl jsem v pořadníku za 10 let. Tak říkám – kamkoliv, severní pól, jižní pól, kde bude byt, tam jedu hned,“ vypráví Bohumil Med.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českým krajanem, muzikantem a obchodníkem s hudebninami Bohumilem Medem mluvil v Brasílii reportér Jan Kaliba

Byt se našel v Rio de Janeiru, kde v Humpolci narozený hudební profesor hrál v symfonickém orchestru a vyučoval na univerzitě. Po šesti letech odešel do hlavního města Brasília, kde pomohl založit orchestr Národního divadla, dotáhl to až do funkce univerzitního proděkana fakulty umění.

Teď především pečuje o svůj obchod s hudebninami, největší svého druhu v Latinské Americe. „Dodáváme do všech orchestrů v celé zemi, do univerzitních knihoven. Tady je dirigentský koutek, tady máme například malé partitury, kterým se říká kapesní partitura – to je ta samá, jenže v menším, aby si to mohl dát do kapsy a študovat, když třeba čeká u zubaře nebo tak,“ vysvětluje Med.

V obchodě prý protežuje české autory. „Tady máme Dvořáka, tady Fibicha, všechno máme… Jeden pianista v Uruguayi udělal koncert české hudby a tam se ho ptali, kde tu muziku sehnal. A on říká – to je jednoduché, dojedu do Brasílie, u pana Meda, tam to všechno mají,“ směje se.

„Je to největší krám v Latinské Americe. Ale je plno klientů, kteří přijedou do Brasílie, jenom aby byli celý den tady v krámě a vybrali si to, co chtějí, a zase se vrátí. Hudebních krámů už je strašně málo, v celém světě,“ podotýká Bohumil Med.

Nechcete koupit moji knížku?

Začátky podle něj byly těžké, ale nečekal, jak daleko se až může dostat. „Začal jsem samozřejmě se svojí knížkou. Držel jsem ji v podpaží a říkal jsem – nechcete si koupit moji knížku? Kup si moji knížku, je moc dobrá. A lidi začali kupovat. Pak jeden kamarád říká – tak prodávej taky moji knížku. Tak už jsem chodil se dvěma knížkami a pak to vyrostlo v tohle,“ říká muž, který dnes prodává na sto tisíc titulů.

Mezi nimi i učebnice, které sám napsal a učí se podle nich budoucí hudebníci na brazilských univerzitách. 73letý emeritní profesor také jednou týdně vysílá pořad o novinkách z Česka v lokálním rádiu a svou vlast si připomíná i panoramatem Pražského hradu a dalšími fotografiemi ve své pracovně.

Pro komunisty vlastizrádce, dnes hrdina

Už není vlastizrádcem, jak ho po emigraci ocejchovali. Po revoluci dokonce dostal státní vyznamenání za to, jak šíří jméno České republiky.

„My jsme odešli legálně, tenkrát to šlo. Pak když jsem se měl vrátit, tak jsem se nevrátil. Odsoudili mě na 2,5 roku jako vlastizrádce. Pak jsem se tam 20 let nesměl objevit, ani blízko. A pak mi to všechno odpustili, tak už nejsem vlastizrádce, teď jsem hrdina, dokonce jsem dostal vyznamenání,“ směje se Med.

Českou hudbu, jejíž slávu šíří až v daleké Brazílii, si občas jede připomenout i domů, když už zase může. Do Česka se znovu chystá letos na podzim.

Jan Kaliba, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme