Český pavilon na EXPO získal bronzovou medaili za architekturu

Český pavilon na výstavě EXPO získal bronzovou medaili. Ocenění má v kategorii architektura do 2000 metrů čtverečních. Radiožurnálu to potvrdil generální komisař české účasti Jiří František Potužník. Pavilon představil návštěvníkům vědu, objevy a patenty formou uměleckých děl současných českých tvůrců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český pavilon na výstavě EXPO 2015 | Foto: Jaroslav Skalický

„Je to architektura čistých linií, nejsou tam žádné zbytečné příkrasy a porota vysloveně zmínila, že oceňuje i použití nových inovativních technologií při konstrukci,“ řekl Potužník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český pavilon získal na EXPU bronzovou medaili. Co porota ocenila, řekl Štěpánovi Pokornému generální komisař české účasti Jiří František Potužník

Český pavilon v podobě funkcionalisticky vyhlížející budovy byl oproti okolním stavbám výrazně menší. Během světové výstavy jím prošlo 2,5 milionu návštěvníků.

Pozornost přitahoval i originální plastikou před vchodem. Skulptura, ve které se kříží auto a ptačí hlava, reprezentovala vědecko-technický rozvoj i přírodu.

Česká věda se na výstavišti představila prostřednictvím uměleckých expozic, mimo jiné i díky bioplastu vyrobenému z použitého fritovacího oleje, který je kvůli své unikátní technologii snadno rozložitelný.

Český národní den na Expu 2015 | Foto: Petra Novotná

„Ve vnitřní expozici představujeme sedm současných českých patentů a inovací, které se vztahují k tématu světové výstavy, což je ‚Potraviny pro planetu, energie pro život'. Představujeme je formou uměleckých děl současných tvůrců,“ popsal Potužník.

Přírodu reprezentovala unikátní Laboratoř ticha. Na 12 metrech čtverečních v ní vědci nechali vyrůst kousek typického českého lesa.

Laboratoř ticha pro EXPO 2015 | Foto: Full CapaCity

Hlavní prezentační akce českého projektu proběhla v Miláně 15. května. Organizátoři připravili i vodní show, která měla přihlížejícím připomenout, že je Česká republika rozvodím Evropy.

Program se skládal z vystoupení hudebníků, tanečníků, pouličního divadla i módní přehlídky, kterou uváděla v Itálii populární modelka Alena Šeredová.

Na financování českého pavilonu se letos poprvé podílely i soukromé firmy.

Český národní den na Expu 2015 | Foto: Petra Novotná

Denisa Šindlerová, Marie Horňáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme