Český podnikatel odsouzen v Rumunsku na osm let

K osmi letům odnětí svobody odsoudil ve čtvrtek v Bukurešti Nejvyšší soud Rumunska Františka Příplatu. Českého podnikatele uznal vinným za podněcování k vraždě rumunského odborového předáka. Dále byl odsouzen ke dvěma letům vězení za zločinné spolčování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle rumunských zákonů se tresty nesčítají, ale platí ten vyšší. Příplata byl zároveň zproštěn obvinění z ošizení rumunského státu při privatizaci firmy, za což byl v říjnu 2003 nepravomocně odsouzen ke 14 letům vězení.

Jak Příplata Radiožurnálu řekl, s rozsudkem nesouhlasí a proces označuje za zmanipulovaný: "Podle mě je to prostě katastrofa. Je to stát, který by chtěl přistoupit k Evropě, ale myslím si, že byla obrovská chyba, že vůbec Česká republika to povolila. Druhá věc je ta, že mi ublížili čeští politici. První mi ublížil pan Kavan, když prohlásil: Věřím v rumunskou spravedlnost. A podruhé pan ministr Svoboda. Já hned v tu dobu věděl, že na mne položil kámen, že na mne položil cihlu. Je to katastrofa, když něco takového je vůbec možné."

Svou nevinu chce František Příplata i nadále dokázat a jak pro Radiožurnál dodal, odvolá se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme