Český premiér u spolkového kancléře

Vladimír Špidla jednal poprvé jako předseda vlády v Berlíně s kancléřem Gerhardem Schröderem. Společné vystoupení se neslo v duchu vzájemného porozumění, i když mezi oběma zeměmi přetrvávají rozdílné pohledy na řešení stávajících a budoucích otázek agendy rozšiřující se Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a G. Schröder

V. Špidla a G. Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř Schröder potvrdil bezproblémovost vztahů, což oběma politikům umožnilo během pracovního oběda soustředit se na otázky evropské integrace mimo jiné i na budoucí ústavu. "Ta záležitost je stále ještě komplikovaná, protože se nekoncentruje na pouhou otázku hlasování," poznamenal Špidla. Pro Česko je Německem prosazovaná dvojí většina přijatelná pouze v případě, že si potom obě většiny budou rovny. Kancléř však varoval před uspěchaností, která by mohla myšlence uškodit.

Tématem vztahů České republiky k unii je přechodné období pro zaměstnávání českých občanů v ostatních zemích EU. "Nesouhlasím sice, ale fakt je , že za těchto okolností jsme smlouvu o přistoupení podepsali," připomněl český premiér. "Náš postoj byl jasný od počátku, proto považuji celou věc za vzájemně vyřešenou," prohlásil spolkový kancléř, avšak vyhnul se přímé otázce, kdy budou moci Češi pracovat v Německu bez omezení.

Praha si také vyhradila možnost uzavřít svůj pracovní trh pracovní síle zvenčí. "Kromě čistě mechanických výpočtů mají svou roli i obecně politické úvahy a obecně politické důsledky. Takže v těchto kontextech se to zváží, a když dojdeme k tomu, že to je potřebné a přínosné, tak to uděláme," uvedl český premiér Špidla.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme