Český premiér začíná pracovní návštěvu Izraele

Předseda vlády Jan Fischer se dnes v Jeruzalémě setká se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem a také s prezidentem země Šimonem Peresem. Oficiálně tak zahájí svoji třídenní návštěvu Izraele, na kterou odletěl už včera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Premiér včera během cesty do Tel Avivu nebyl ohledně konkrétních témat jednání příliš sdílný, řekl, že bude s prezidentem i s premiérem mluvit samozřejmě o zahraniční politice i o situaci na Blízkém východě, a prohlásil, že chce izraelskou vládu seznámit s tím, jak hodlá Česká republika pokračovat v odškodňováním obětí holocaustu. Nicméně nezdá se, že by izraelskou stranu přijel o něčem konkrétním přesvědčovat ani že by přijel s nečekaným prohlášením.

Diplomaticky připomněl, že česká zahraniční politika je založena na principu vyváženého přístupu k oběma hlavním hráčům na Blízkém východě, tedy jak k Izraelcům, tak Palestincům, a nechtěl příliš specifikovat ani postoj, který by zastával, pokud by přišla řeč na zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích, které žádají Spojené státy americké i Evropská unie.

Jan Fischer doslova prohlásil, že v této otázce chápe jak pozici EU, tak Izraele a že řešení celého problému bude během na dlouhou trať. Sám, jak řekl, toto téma na bilaterálních jednáních ani otvírat nebude. Do Izraele tentokrát nepřijel řešit ani tak politické problémy, jako spíše především ekonomické záležitosti, prohlásil včera během cesty.

Premiéra na cestě do Izraele doprovázejí zástupci českých firem, které mají zájem v Izraeli případně investovat, ale také pracovníci CzechInvestu, kteří mají naopak izraelskou vládu a místní podnikatele seznámit s tím, jaké možnosti jim momentálně v oblasti investic nabízí Česká republika, dále zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a také hospodářské komory.

Zatím proudí investice především směrem z Izraele do Česka, připomeňme, že loni k nám 100 milionů dolarů investovala izraelská společnost Teva (Pharmaceutical Industries), která vyrábí generická léčiva, a další významný obchod proběhl v oblasti informačních technologií- izraelská firma NESS Technologies koupila za 68 milionů dolarů českou firmu NESS Logos.

Podobné částky rozhodně čeští podnikatelé do Izraele zatím neinvestují, nicméně právě tato cesta premiéra by měla napomoci současný nepoměr alespoň částečně změnit. Podle Jana Fischera mají české firmy v Izraeli šanci na úspěch především v některých specifických oblastech. Izraelská vláda se jednoznačně snaží vytvořit co nejlepší investiční podmínky pro zahraniční firmy, neexistují žádná zásadní omezení pro přicházející firmy, izraelská administrativa povoluje například stoprocentní zahraniční vlastnictví firem až na výjimky v obranném průmyslu nebo v telekomunikacích, a stejně tak mohou cizinci bez problémů nakupovat nemovitosti , ale ne půdu, protože 93 procent půdy v Izraeli patří státu a ten ji například i zemědělcům pouze pronajímá.

Izraelská vláda se snaží přilákat investory především do méně rozvinutých oblastí a dává přednost růstovým odvětvím, tedy například projektům v oblasti nových technologií. Výhody mohou ale získat firmy i v jiných případech, vždy to nicméně záleží na posouzení vlády. Může jít přitom buď o granty nebo o daňové úlevy.

Granty na výstavbu nebo nákup zařízení mohou dosáhnout až 24 % hodnoty investované částky a daňové úlevy - nebo dokonce prázdniny - může izraelská vláda nabídnout až v délce 10 let. Může zahraničním investorům pomoci také úvěrovou garancí nebo zrychlenými odpisy. A v neposlední řadě také finanční podporou za každé vzniklé pracovní místo, která může dosáhnout až 440 dolarů za měsíc. Výše a intenzita podpory ale záleží samozřejmě také na výšce konkrétní investice.

K tématu si můžete také přečíst:
Premiér Fischer přijíždí na pracovní návštěvu Izraele
Izrael údajně chystá hromadné vyklizení několika židovských osad
Izrael zrušil židovskou osadu na Západním břehu Jordánu
Pochod židovských radikálů a protesty Arabů si vyžádaly zranění 16 Izraelců
Izraelská policie vyklidila v Hebronu dům obsazený židovskými extremisty
Izraelský premiér označil židovské extremisty za hrozbu pro demokracii
Izraelská vláda přestane podporovat osady židovských extremistů
Evropská unie odsoudila brutalitu židovských osadníků proti Palestincům
V severním Izraeli pokračovaly druhou noc pouliční střety mezi Židy a Araby
Židovský zákaz jízdy automobilů vyústil v pouliční bitky s Araby

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme