Český prezident ocenil pokrok na Blízkém východě

Nedávné stažení Izraele z pásma Gazy ocenil prezident Václav Klaus při své návštěvě Jeruzaléma, kde jednal i se svým izraelským protějškem Moše Kacavem. Klaus označil odchod Izraelců z Gazy za průlomový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus v Izraeli | Zdroj: ČTK

"Ta iniciativa je podle mého názoru obrovskou nadějí pro Blízký východ. Já jsem byl velmi potěšen z rozhovoru s prezidentem, který to vidí velmi pragmaticky. A jsem opravdu rád, že fundamentalismus trošku ustupuje pragmatickým řešením. Všichni doufáme, že je ve vnitřním zájmu Palestiny, aby na tuto věc zareagovala pozitivně," zdůraznil český prezident.

Václav Klaus také připomněl, že Česká republika není klíčovým hráčem mírového procesu na Blízkém východě, ale bude pomáhat k "vyváženému přístupu" Evropské unie k izraelsko-palestinským problémům.

Neexistuje snadné řešení této situace a ukázalo se jasně, že neexistuje vojenské řešení, řekl Klaus. Česko proto podporuje všechny iniciativy směřující k mírovému urovnání. Je to obtížný úkol pro Izraelce, pro Araby, pro mezinárodní společenství, dodal český prezident.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme