Český prezident přednášel na Harvardu

Václav Klaus dnes na Brandeisově universitě u Bostonu ukončí svůj pětidenní program ve Spojených státech. Na nejstarší a nejznámější americké univerzitě -Harvardu - se setkal s několika českými studenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus před mikrofony Českého rozhlasu 1 a ČTK | Foto: Miroslav Konvalina

Novinářům pak řekl, že české vysoké školství by mělo přidat a zvýšit požadavky na studenty. Ve své přednášce zdůraznil, že Evropská unie trpí nedostatkem demokracie a liberálních principů, a proto potřebuje změnu.

"Deficit demokracie", uvedl prezident, vzniká posunem rozhodování z národních států na nadnárodní úroveň, čímž se oslabují tradiční demokratické mechanismy. "Nemyslím, že doba národních států skončila," řekl. Přesun rozhodování na evropskou úroveň, která je více vzdálená jednotlivým občanům a jejich dohledu, také nepřinesl žádnou liberalizaci lidského života a lidských aktivit.

Češi jsou Evropané, kteří vědí, že se chtějí a musejí podílet na evropském integračním procesu, ale současně platí, že není třeba přijímat vše, co se v něm odehrává, řekl po přednášce novinářům.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme