Český Temelín je přitažlivý, zajímat se o něj bude i Medveděv

Plán na dostavbu jaderné elektrárny Temelín má zvláštní moc. Jakmile česká vláda zveřejnila tento svůj úmysl, v Praze se roztrhl pytel s různými jadernými fóry, stejně jako s těmi protijadernými. A protože stavba nových reaktorů je poměrně tučná zakázka, je kolem Temelína i v diplomatických kruzích docela rušno. Ostatně právě dnes přijíždí na dvoudenní návštěvu Česka ruský prezident Dimitrij Medvěděv. Temelín by měl být jedním z bodů jeho pražských rozhovorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Filip Jandourek

Ruský Atomstrojexport v konsorciu s českou společností Škoda JS si brousí zuby na dvousetmiliardovou temelínskou zakázku. Kromě nich také francouzská Areva a americko-japonská společnost Westinghouse.

ČEZ chce vybrat vítěze do konce roku 2013. Favorité, jak ujišťuje česká vláda, neexistují. Šance jsou prý rovné. A jsou si rovné i technologie, které všichni tři hráči nabízejí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvislosti mezi dostavbou Temelína a diplomatickými návštěvami hledal redaktor Pavel Polák

"Všechny společnosti s námi úzce spolupracují. Stejně tak úřady pro jadernou bezpečnost v zemích, ze kterých společnosti pocházejí," řekl Českému rozhlasu ředitel Agentury pro jadernou energii OECD Luis Echavarri.

"Z bezpečnostního hlediska představují špičku v oboru. Reaktory, které nabízejí pro Temelín, jsou takzvaná generace 3 plus, tedy ta nejmodernější technologie. Je pravda, že bezpečnostní kritéria v Evropě, Rusku a ve Spojených státech nejsou stejná. Je na naší agentuře, aby standardy sjednotila. Nové reaktory, o kterých mluvíme, ale naprosto vyhovují i nejpřísnějším bezpečnostním kritériím," ujistil Echavarri.

Premiér Petr Nečas si o Temelínu promluvil ve Washingtonu na konci října s prezidentem Barackem Obamou. Je dost pravděpodobné, že si o něm promluví zítra znovu, tentokrát s ruským prezidentem Dimitrijem Medvěděvem.

To, že Rusko rozhodně nemá zavřené dveře, Českému rozhlasu potvrdil i velvyslanec v Ruské federaci Petr Kolář. „Rusko není Sovětský svaz. My velmi stojíme o solidní partnerství s Ruskem, a to nejenom Česká republika, ale i Evropská unie a Severoatlantická aliance. Já věřím tomu, že parametry je možné nastavit tak, aby ten, kdo kontrakt vyhraje, nám nejenom nabídl nejlepší cenu, nejlepší podmínky, ale aby také zajistil vysokou míru bezpečnosti,“ uvedl velvyslanec.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv v Česku: Jednat se bude o spolupráci i obchodu

Český Temelín je zkrátka přitažlivý. Projekt by měl stát nejméně 200 miliard korun. Důležité slovo je přitom "nejméně".

"Současné jaderné elektrárny mají mnohem více bezpečnostních prvků, než kolik jich měly před lety. A to samozřejmě zvyšuje jejich cenu," upozorňuje profesor ekonomie z britské University of Greenwich Steve Thomas.

V Evropě se v současnosti stavějí dvě jaderné elektrárny. Jedna ve francouzském Flammanville a druhá ve finském Olkiluoto. Kolaudace u obou se odkládá o několik let. A celkové finanční náklady se podle odhadů takřka zdvojnásobí. Pokud by to platilo i pro Temelín, bude česká zakázka ještě přitažlivější.

Pavel Polák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme