Český traumatým odjíždí z Nepálu. Za měsíc zdravotníci ošetřili přes 1100 lidí

Tým lékařů, zdravotních sester a hasičů z České republiky, kteří odejeli pomáhat do zemětřesením postiženého Nepálu na začátku května, končí svou misi. Takzvaný traumatým by se měl do Česka vrátit dnes večer. Nepál zasáhla dvě silná zemětřesení a další menší otřesy v dubnu a v květnu. V důsledku přírodní pohromy zemřelo devět tisíc lidí, přes 18 tisíc dalších so odneslo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna českých záchranářů v nepálské vesnici Melamchi

Základna českých záchranářů v nepálské vesnici Melamchi | Foto: Ľubomír Smatana

Zdravotníci ošetřovali hlavně zlomeniny, pohmožděniny a řadu dalších zranění.

„Je tam velká plocha domků, které jsou rozesety po těch horách. Pronajali jsme si dvě auta a jezdili jsme za nimi s lékařskou pomocí,“ přiblížil pro Český rozhlas hasič Oldřich Klégr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek bilancující práci českého traumatýmu v Nepálu natočila redaktorka Iveta Záleská

„Poslední dobou to byly propíchnuté nohy od hřebíků, jak se ti Nepálci snaží vytahat z těch svých příbytků dřevo nebo oblečení, co jim tak zbylo. Nikde jinde v Asii jsem neviděl takové množství lidí, kteří by neměli ani obuv, chodí bosi,“ poznamenal Oldřich Klégr.

Ten v Nepálu pomáhal první dva týdny, v polovině měsíce se část týmu obměnila. Celkem se na základně ve vesnici Melamchi se vystřídalo 24 hasičů, 10 lékařů a 13 zdravotních sester. Za dobu svého pobytu ošetřili přes 1100 zraněných.

Traumatým se vrací do České republiky po 29 dnech. Na místě nechává většinu svého vybavení – stany, postele, deky, umyvadla, kompresory, ale hlavně zbylé léky, obvazy a další zdravotnický materiál.

„Když člověk vidí, když jsme vyjížděli ven do toho údolí, zbořené domy, které tam jsou a život pod celtou v jednom pokoji v uvozovkách s domácími zvířaty, to je opravdu velice tristní,“ popisoval svoji zkušenost lékař Petr Nestrojil.

V Praze by měl letoun s českými záchranáři přistát dnes po 17 hodině.

kov, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme