Český tým v Lógaru se teď soustřeďuje na zdravotnictví i školství

V minulých dnech americký prezident Barack Obama oznámil plán na stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Spojené státy stáhnou z do konce července 33 tisíc vojáků. Jsou v Afghánistánu desátý rok. Hlavní úkoly, které zůstávají před spojenci nesplněné, jsou dva, řekl Rádiu Česko zástupce zvláštní zmocněnkyně pro Provinční rekonstrukční tým v Lógaru Daniel Volf z ministerstva zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Jednak je to bezpečnost, která stále není dobrá, a tím velmi výrazně omezuje možnost našeho působení, ať už pektorálně, nebo územně, kam v provincii Lógar můžeme, nebo nemůžeme jet, jak často můžeme, nebo nemůžeme vyjíždět na projekty, jak často je můžeme kontrolovat," řekl Volf a dodal:

"A ten druhý problém, který omezuje nebo limituje naši práci, je kapacita afghánské vlády, kapacita provinčních ministerstev, kapacita místní administrativy řídit provincii, plánovat rozvoj a budoucnost provincie, a tím pádem spolupracovat s námi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánistán. Rozhovor s Danielem Volfem z ministerstva zahraničí a vedoucím civilní části PRT v Lógaru Petrem Svačinou.

Vedoucí civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Petr Svačina popsal každodenní terénní práce v terénu:

„První je interakce s vnějším světem, který je za plotem základny. To znamená, ať už účast na nejrůznějších jednáních s místními představiteli provinční vlády nebo s místními komunitami anebo kontroly jednotlivých projektů. Jakým způsobem postupují, jaká je kvalita prací, zdali je tam nějaký problém a tak dále."

"Ta druhá část nezbytně probíhá tady na té základně, to je v podstatě plánování, řešení veškerých administrativních úkonů, které jsou spojeny s implementací projektů, komunikace s naším zastupitelským úřadem a s Prahou. Tady bych zdůraznil v rámci činností to plánování, na kterém spolupracujeme s naší vojenskou částí, protože naše činnost je na nich naprosto stoprocentně závislá,“ pokračuje Svačina.

Spolupráce se zlepšuje

Spolupráci a vztahy Čechů s místními civilisty hodnotí Svačina jako dobré. Je to dáno tím, že jsou tam čtvrtý rok. „A také proto, že se skutečně orientujeme na jejich potřeby, které pro ně jsou nejvíce důležité,“ dodal vedoucí civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru.

V současnosti se tým soustřeďuje na podporu místní ekonomiky v oblasti zemědělství nebo také na oblasti zdravotnictví a školství.

„Aktuálně rozšiřujeme kapacitu několika nemocnic a plánujeme rekonstrukci několika škol. Pak máme celou řadu projektů v dalších oblastech, především v bezpečnostní oblasti, kde stavíme nejrůznější kontrolní stanoviště."

"Stavíme rovněž budovu knihovny pro místní provinční soud, stavíme nové vězení v Lógaru. Nakonec bych zdůraznil ještě spolupráci s místními médii, kde financujeme některé pořady, ať už vzdělávacího charakteru nebo informačního,“ upřesnil Svačina.

Důvěra se podle něj buduje postupně. Možnosti setkávat se s lidmi jsou omezené, protože se členové týmu pohybují v konvojích.

„Setkání s místními vlivnými osobami, ať už jsou to tedy ti stařešinové nebo zástupci nejrůznějších provinčních rad nebo komunitních rad, většinou iniciujeme, a to za účelem diskuse o nejrůznějších projektech, které buď již běží, anebo u kterých si myslíme, že by bylo dobré na daném místě implementovat nebo o kterých si to myslí ta komunita. Jejich pravidelných zasedání se neúčastníme, protože nejsme fyzicky přítomni celou dobu,“ uzavřel vedoucí civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Petr Svačina.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme