Český vědecký sud v argentinské observatoři pracuje neadekvátně

Čeští vědci hlásí: Myslík má problémy. Jde o jeden z vědeckých sudů, pojmenovaných českými dětmi, který je v Argentině součástí obří observatoře Pierra Augera. Česko je jedním z patnácti vyspělých států, které na projektu spolupracují. Ani renomovaní vědci ale zatím netuší, co se děje s Myslíkem. Přestože jisté chyby hlásila po spuštění velká část ostatních sudů instalovaných v argentinské pampě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jupiter a jeho rudá skvrna | Foto: Dryden Flight Research Center NASA

Myslík se neumoudřil ani po několika návštěvách expertů. "Dělá to úplně jinak než všech těch asi osm set, které momentálně fungují," přiznává rozpaky svých amerických, německých či argentinských kolegů fyzik Jan Řídký. "Mají o tom přednášku, kde ukazují všelijaké grafy, které tak různě kolísají. Kolegové se podivují a nad tím vším je pak napsáno číslo 726, ´Myslik´. Poté padají různé návrhy a nápad, co by se tak mohlo zkoumat nebo jakou část vyměnit," popsal vědecké bádání Řídký.

Zatímco vědci řeší záhadné chování sudu Myslík, dopadla do prostoru observatoře sprška kosmického záření, která zasáhla výhradně sudy pojmenované českými dětmi. "Byly to sudy Bobík, Vodák, Sova, Stelo a Golem," pojmenovává sudy fyzik Řídký. Podle něj je to docela významná sprška kosmického záření, jehož původ je zatím pro vědce záhadou. Observatoř Pierra Augera má zjistit, odkud k zemi kosmické záření putuje a jak vzniká.

Zajímavosti o tom, jak a co měří české sudy, se dozvíte na internetové stránce Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/vesmir .

Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme