Cesta Admirála Kuzněcova do Sýrie stála miliardy rublů, vypočítal ruský portál

Mezi 7,5 až 10 miliardy rublů stálo ruský rozpočet vyslání letadlové lodě Admirál Kuzněcov k Sýrii. Vypočítal to ruský portál RBK na základě dostupných dat a odhadů odborníku. Odhadovaná suma přitom není úplná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské lodě Admirál Kuzněcov a Petr Velký (lodě nezasahovaly u Sýrie, jde pouze o ilustrační fotku) | Zdroj: Reuters

Největší položku v účtu, jež se v propočtu blíží k 4,26 miliardám korun, tvoří dva zničené letouny, kterým se na lodi loni nepodařilo přistát. Jejich cena je podle RBK mezi 4,5 až 6,7 miliardami rublů.

Vysoké byly u lodě ale i náklady na palivo (1,1 až 1,5 miliardy rublů) či na jídlo pro posádku (od 306 do 325 milionů rublů). Náklady RBK odhaduje na základě cen podobného vybavení a materiálu.

Portál zároveň dodává, že vypočítaná suma nezahrnuje kompletní náklady. Nejsou v ní totiž započítané částky, vynaložené na provoz ponorek a ozbrojených lodí, které Kuzněcova doprovázely. Ruské ministerstvo obrany k nim nezveřejnilo bližší data.

Admirál Kuzněcov se do přístavu v ruském Severomorsku vrátí počátkem tohoto měsíce. Loď operovala ve východním Středomoří od začátku listopadu loňského roku a byla součástí ruských vojenských operací v Sýrii. Během nich došlo ke dvěma leteckým haváriím - při jedné selhaly stíhačce, jež měla na lodi přistát motory, při druhé se pak přetrhlo jedno z brzdících lan a letoun spadl z paluby lodě do vody.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme