Cesta Admirála Kuzněcova do Sýrie stála miliardy rublů, vypočítal ruský portál

Mezi 7,5 až 10 miliardy rublů stálo ruský rozpočet vyslání letadlové lodě Admirál Kuzněcov k Sýrii. Vypočítal to ruský portál RBK na základě dostupných dat a odhadů odborníku. Odhadovaná suma přitom není úplná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské lodě Admirál Kuzněcov a Petr Velký (lodě nezasahovaly u Sýrie, jde pouze o ilustrační fotku)

Ruské lodě Admirál Kuzněcov a Petr Velký (lodě nezasahovaly u Sýrie, jde pouze o ilustrační fotku) | Zdroj: Reuters

Největší položku v účtu, jež se v propočtu blíží k 4,26 miliardám korun, tvoří dva zničené letouny, kterým se na lodi loni nepodařilo přistát. Jejich cena je podle RBK mezi 4,5 až 6,7 miliardami rublů.

Vysoké byly u lodě ale i náklady na palivo (1,1 až 1,5 miliardy rublů) či na jídlo pro posádku (od 306 do 325 milionů rublů). Náklady RBK odhaduje na základě cen podobného vybavení a materiálu.

Portál zároveň dodává, že vypočítaná suma nezahrnuje kompletní náklady. Nejsou v ní totiž započítané částky, vynaložené na provoz ponorek a ozbrojených lodí, které Kuzněcova doprovázely. Ruské ministerstvo obrany k nim nezveřejnilo bližší data.

Admirál Kuzněcov se do přístavu v ruském Severomorsku vrátí počátkem tohoto měsíce. Loď operovala ve východním Středomoří od začátku listopadu loňského roku a byla součástí ruských vojenských operací v Sýrii. Během nich došlo ke dvěma leteckým haváriím - při jedné selhaly stíhačce, jež měla na lodi přistát motory, při druhé se pak přetrhlo jedno z brzdících lan a letoun spadl z paluby lodě do vody.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme