Cesta britského premiéra ve stínu smrti inspektora Kellyho

Severní Korea a Hongkong dominovaly návštěvě britského premiéra Tonyho Blaira v Číně. Tony Blair přicestoval do Číny na závěr svého turné po Dálném východě. Jeho cestu ale poznamenala aféra smrti zbrojního inspektora Kellyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair | Foto: 10 Downing Street

Jak Tony Blair v Pekingu prohlásil, bude plně spolupracovat při vyšetřování případu sebevraždy Davida Kellyho.Zároveň se ale vyslovil pro klid a respekt, které by měly být vyjádřeny pozůstalým.

Blair se na závěr své cesty snažil soustředit na mezinárodní otázky, zejména na řešení korejské jaderné krize. Londýn plně podporuje snahu Číny přimět Pchjongjang k zastavení nukleárního programu diplomatickými prostředky.

V této souvislosti dnes zveřejnil jihokorejský list Korea Times informaci, že by 2.kolo rozhovorů mezi Spojenými státy, Severní Koreou a Čínou mělo začít už 6.září.

Britský premiér se nevyhnul ani napjaté situaci v Hongkongu, kde se ústřední komunistická vláda snaží prosadit nový, tzv.bezpečnostní zákon. Odložení jeho přijetí Blair přivítal, podle pozorovatelů se ale do větší kritiky Pekingu kvůli možnému zhoršení vztahů nepustil. Velká Británie je totiž největším evropským investorem v Číně.

Britský premiér Tony Blair na závěr své cesty zítra navštíví právě Hongkong.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme