Cesta k odškodnění nacistických obětí uvolněna

Americký federální soudce v Newarku zrušil včera padesát soudních žalob na odškodnění za nucené práce pro nacistické Německo. Pro oběti nucených prací včetně českých občanů tím uspíšil cestu k penězům, které má vyplatit jako kompenzaci německý odškodňovací fond.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrušení hromadných žalob u amerických soudů požadovaly německé společnosti, aby měly právní jistotu, že po vyplacení peněz z fondu se neobjeví nové požadavky u amerických soudů. Fond naplní celkem deseti miliardami markami rovným dílem německá vláda a společnosti, které profitovaly za druhé světové války z otrocké práce lidí zavlečených do Německa nebo vězněných v koncentračních táborech. Výplaty se týkají asi jednoho miliónu lidí, především Židů a obyvatel střední a východní Evropy.

Po hromadném zrušení žalob zbývá u amerických soudů už jen hrstka podobných žádostí, které mají být anulovány do konce roku. Federální soudce William G.Bassler uvedl, že musel jednat rychle, protože oběti otrockých prací jsou staré osoby. K dohodě o odškodnění dospěly zainteresované strany letos v červenci po roce a půl tvrdého vyjednávání, při kterém se německá strana snažila hodnotu kompenzací snížit. Německo však již dříve na odškodnění obětem nacismu typu vyplatilo přes sto miliard dolarů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme