Cesta moskevského patriarchy do Polska může prolomit ledy mezi katolíky a pravoslavnými

Má to být historický moment v polsko-ruských vztazích. Setkají se dva nejvýznamnější duchovní představitelé těchto zemí. Do Varšavy přijíždí, a to vůbec poprvé, patriarcha moskevský a celé Rusi Kiril.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský patriarcha Kirill

Moskevský patriarcha Kirill | Zdroj: Reuters

Podle ruských medií půjde o dějinný průlom ve vztazích mezi katolickou a pravoslavnou církví. Vztahy mezi katolíky a věřícími takzvaného východního kultu jsou totiž napjaté už od 11. století.

Tehdy se papež v Římě a patriarcha v Konstantinopoli vzájemně exkomunikovali a nevraživost jim vydržela až do dnešních dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historicky první cestu patriarchy ruské pravoslavné církve do polska rozebral v Ozvěnách dne redaktor pavel Novák

Patriarcha Kirill má podepsat s předsedou biskupské rady arcibiskupem Józefem Michalikem výzvu ke společnému usmíření. Obě strany si mají odpustit historické křivdy, kdy zvláště pod ruským záborem existovaly snahy o vnucení pravoslaví katolickým Polákům. Katolicismus tehdejší rozdělení Polska ale vydržel.

Zřejmě se ale nezmění vše mávnutím kouzelného proutku. Poláci vnímají, že s velkým sousedem musí spolupracovat a vycházet, avšak nezapomenou ruskou okupaci před 2. světovou válkou nebo masakr polských důstojníků v Katyni.

Hospodářské a energetické vazby si sice nedají diktovat historií, přesto je stále mezi Rusy a Poláky citová propast. A tu bude podle patriarchy nutné postupně zasypávat.

Podle oficiálních statistik žije v Polsku půl milionu pravoslavných křesťanů. Poláci přitom mají k pravoslaví velmi ostražitý vztah.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam návštěvy ruské pravoslavné církve ocenil ve Světě o jedné publicista Tomasz Mackowiak

Publicista Tomasz Mackowiak ve Světě o jedné přirovnal plánované podepsání výzvy věřícím patriarchou a předsedou polské biskupské konference za obdobný dokument, jaký zaslali polští biskupové v roce 1965 svým německým kolegům. Duchovní tehdy napsali, že "odpouštějí a prosí o odpuštění".

Právě tato iniciativa polských biskupů znamenala obrovský krok na cestě ke smíření mezi národy, jejichž vztahy krutě poznamenala nejen druhá světová válka.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme