Čeští entomologové zadržení v Indii by se měli dozvědět verdikt soudu

Čeští vědci, kteří čelí v Indii obvinění z nelegálního sběru hmyzu, by se dnes měli konečně dozvědět verdikt soudu. Podle indických úřadů oba entomologové sbírali hmyz pro komerční účely a ničili biotop rezervace. Češi to odmítají s tím, že do národního parku vůbec nevstoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Singalila | Foto: India Travelogue

Emila Kučeru a Petra Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd zadržely indické úřady 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu, asi 90 kilometrů od severoindického Dárdžilingu.

Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však oficiální povolení pro jejich sběr. Vědci jakoukoli vinu popírají. Trvají na tom, že v národním parku Singalila hmyz nesbírali a ani do něj nevkročili.

Obžaloba má nicméně v rukou velmi přesvědčivý důkaz - písemné doznání obou mužů. Obhajoba ale tvrdí, že někdo zneužil dvě desítky bianko podepsaných papírů, které si policie od Šváchy a Kučery vyžádala po jejich zadržení s tím, že na nich vyhotoví seznam předmětů a zařízení zabavených entomologům.

Podle českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka jde jednoznačně o podvrh. "Není to jediný kámen, na kterém obhajoba obou pánů staví, ale tento je dostatečně zřetelný. Celá obhajoba je postavena na jednoduché a jasné strategii: pravda vítězí. Pánové se provinili, a to tím, že skutečně sbírali a skutečně bez povolení, ale to je také všechno, co dělali. Nejedná se o komerční sběr, nejedná se o prodej afrodiziakálních brouků do Číny a nejedná se o nic z mnoha dalších nesmyslů, které tady zazněly," řekl Kmoníček ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného s velvyslancem České republiky v Indii Hynkem Kmoníčkem

Dvaapadesátiletého Kučeru a jednapadesátiletého Šváchu, kterým hrozí podle indického zákoníku až sedmiletý trest, soud koncem července podmínečně propustil z vězení na kauci, nadále se ale musejí dvakrát týdně hlásit na policii v Dárdžilingu a nesmí město do konečného verdiktu opustit. Petici na jejich podporu už odepsalo přes 1600 lidí z celého světa.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme