Čeští europoslanci představí detaily dohody o volném obchodě mezi EU a USA

Detaily chystané dohody o volném obchodě mezi Evropskou unií a USA dopoledne představí ve sněmovně čeští europoslanci. Chtějí vysvětlit, jak přesně se dohoda projeví v praxi. O smlouvě diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování poslanců Evropského parlamentu. Někteří mají před sebou cedulky vyjadřující nesouhlas se smlouvou TTIP | Zdroj: Reuters

Nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění totiž ukázal, že česká veřejnost se zatím o detaily smlouvy příliš nezajímá. Více než polovina Čechů o ní dokonce ještě vůbec neslyšela.

Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi Evropskou unií a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky. Bojuje proti ní také řada aktivistů i jiných skupin.

Podle nich Transatlantické obchodní a investiční partnerství, takzvaný TTIP, omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.

Dav protestující proti smlouvě TTIP v Mnichově | Foto: Reuters

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme