Čeští hasiči v Turecku zatím našli čtyři lidi bez známek života, pracují nepřetržitě, popisuje mluvčí

Pokračují záchranné práce po zemětřeseních v Turecku. Na místě pomáhají i čeští hasiči, nikoho živého zatím nenašli. Míra destrukce je obrovská, popisuje pro Radiožurnál mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Jakub Kozák. Podle něj je objekt, kde Češi pracují, příliš zničený na to, aby v něm mohl někdo přežít. Úspěch měli naopak polští kolegové, kterým se ve středu podařilo v troskách najít přeživší.

Adiyaman Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlet týmu USAR, českých hasičů, do Turecka

Čeští hasiči v Turecku pokračují v záchranných pracech (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Jaké máte nové informace od českého týmu v Turecku? Povedlo se hasičům někoho zachránit?
Zatím bohužel ne. Náš tým při záchranných a pátracích pracích nalezl zatím čtyři osoby, bohužel všechny bez známek života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týmu nechybí nic, je postaven na to, aby byl deset dnů zcela soběstačný. Čerpací stanice fungují a vodu nám zajišťují místní četníci, říká mluvčí hasičů Jakub Kozák

Podle toho, jak jsem mluvil s velitelem týmu, tak destrukce toho objektu, na kterém naši čeští hasiči pracují, je tak velká, že tam pravděpodobně byla velmi malá naděje na přežití. už v době, kdy došlo ke zřícení. Nicméně na místě pracujeme nepřetržitě a pokračujeme v rozebírání trosek.

Mají čeští hasiči dostatek potřebného materiálu? Nechybí jim nic?
Zatím nechybí nic. Ten tým je sám postaven na to, aby byl deset dnů zcela soběstačný. V tomto směru všechno funguje. Dokonce na místě není problém s pohonnými hmotami. Čerpací stanice fungují, vodu nám zajišťují místní četníci. Tým je po této stránce v pořádku.

Kde pomoci

Sbírky na pomoc obětem zemětřesení:

  • ADRA: 66888866/0300, v.s. 389
  • Člověk v tísni: 51945194/0300
  • Český červený kříž: 333999/2700, v. s. 2301
  • Charita Česká republika: 55660022/0800, v. s. 118

Budou tedy naši hasiči pokračovat v pracích na stejném místě?
Ano, pokračujeme v pracích na stejném místě. Jsme rozděleni na dvě družstva a pracujeme na dvou konstrukčně podobných budovách o půdorysech přibližně 40krát 40 metrů.

Práce kvůli bezpečnosti postupují velmi pomalu. Musíme dávat pozor jak na sebe, tak na naše psy. Pravděpodobně tam budeme nasazení po celý dnešní den.

Upřímně, jaké jsou šance na záchranu lidí po třech dnech v sutinách?
Ten časový rámec není v tomto směru, alespoň co se týče našeho místa, není až tak podstatný. Respektive máme informace o tom, že třeba ještě včera kolegové z Polska, kteří pracují zhruba 300 kilometrů od nás, živé lidi našli. Konkrétně na tom našem místě je spíše problém v rozsáhlosti té destrukce.

Petr Král, bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme