Čeští horolezci se z Pákistánu vrací domů, oznámil Kulhánek. Zaplatili část poplatků za záchranu

Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se vrací domů. Informoval o tom ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD. Do Prahy přiletí v neděli odpoledne. Horolezce v Pákistánu zadržovaly místní úřady kvůli nezaplacené záchranné operaci. Zatím zaplatili poplatky ve výši 4500 dolarů, tedy téměř 100 tisíc korun Uhrazení zbývající dlužné částky se bude řešit.

Tento článek je více než rok starý.

Islámábád/Praha (Aktualizováno: 11:46 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánská hora Rakapoši, s vrcholem ve výšce 7788 metrů.

Pákistánská hora Rakapoši, s vrcholem ve výšce 7788 metrů. | Foto: Teseum | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0) | CC BY-NC 2.0

„Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů. Díky moc kolegům za výbornou diplomatickou práci,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Chtěl bych poděkovat také pákistánské straně za vstřícnost a zároveň zdůraznit, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová v neděli sdělila, že velvyslanectví a pracovníci ústředí resortu poskytovali standardní konzulární ochranu včetně pomoci s komunikací s pákistánskými institucemi a českou pojišťovnou.

„Oba muži zaplatili zatím pouze poplatky ve výši 4500 USD (zhruba 100 tisíc korun). Uhrazení zbývající dlužné částky se teprve bude řešit. V tuto fázi již jde o soukromoprávní věc obou dotčených,“ poznamenala.

Nepovolený výstup na Rakapoši

Čeští lezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s Pákistáncem Vadžídulláhem Nagrím zdolali 10. září horu Rakapoši, ale kvůli potížím při sestupu je musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády. Trojice uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů.

Čeští horolezci nemohou domů. Pojišťovna odmítá zaplatit záchrannou akci a Pákistán je nechce pustit

Číst článek

Pákistánské úřady je chtěly zadržovat, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci. Ministr kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán v září řekl, že záchranná operace stála tři až čtyři miliony pákistánských rupií, tedy zhruba 386 tisíc až 515 tisíc korun.

K výstupu neměli podle úřadů náležité povolení. „Češi neměli povolení k výstupu na Rakapoši, neměli základní tábor ani vedoucí pozemní tým, při výstupu neumístili fixní lana. A protože nikde nebyla žádná dokumentace, jejich pojišťovna nebyla ochotna záchranu uhradit,“ shrnul potíže se záchranou Abdul Joši, který vedl pozemní záchrannou operaci.

Vlček v rozhovoru řekl, že horolezci požádali o povolení k výstupu v dostatečném předstihu, kvůli komplikacím ho však neměli potvrzené včas. Vlček také řekl, že úmysl jít nahoru úřadům sdělili.

Pojišťovna: Nezaplatíme

Češi byli pojištěni u pojišťovny Uniqa.Ta odmítla záchranu horolezců uhradit. Horolezci podle mluvčí pojišťovny Evy Svobodové nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění tím, že zdolávali horu v oblasti nedoporučené ministerstvem zahraničí pro cestování českých občanů a zároveň porušili místní pravidla pro výstup na horu Rakapoši.

„Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ podotkla mluvčí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme