Čeští horolezci se z Pákistánu vrací domů, oznámil Kulhánek. Zaplatili část poplatků za záchranu

Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se vrací domů. Informoval o tom ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD. Do Prahy přiletí v neděli odpoledne. Horolezce v Pákistánu zadržovaly místní úřady kvůli nezaplacené záchranné operaci. Zatím zaplatili poplatky ve výši 4500 dolarů, tedy téměř 100 tisíc korun Uhrazení zbývající dlužné částky se bude řešit.

Islámábád/Praha (Aktualizováno: 11:46 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánská hora Rakapoši, s vrcholem ve výšce 7788 metrů. | Foto: Teseum | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0) | CC BY-NC 2.0

„Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů. Díky moc kolegům za výbornou diplomatickou práci,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Chtěl bych poděkovat také pákistánské straně za vstřícnost a zároveň zdůraznit, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová v neděli sdělila, že velvyslanectví a pracovníci ústředí resortu poskytovali standardní konzulární ochranu včetně pomoci s komunikací s pákistánskými institucemi a českou pojišťovnou.

„Oba muži zaplatili zatím pouze poplatky ve výši 4500 USD (zhruba 100 tisíc korun). Uhrazení zbývající dlužné částky se teprve bude řešit. V tuto fázi již jde o soukromoprávní věc obou dotčených,“ poznamenala.

Nepovolený výstup na Rakapoši

Čeští lezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s Pákistáncem Vadžídulláhem Nagrím zdolali 10. září horu Rakapoši, ale kvůli potížím při sestupu je musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády. Trojice uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů.

Čeští horolezci nemohou domů. Pojišťovna odmítá zaplatit záchrannou akci a Pákistán je nechce pustit

Číst článek

Pákistánské úřady je chtěly zadržovat, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci. Ministr kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán v září řekl, že záchranná operace stála tři až čtyři miliony pákistánských rupií, tedy zhruba 386 tisíc až 515 tisíc korun.

K výstupu neměli podle úřadů náležité povolení. „Češi neměli povolení k výstupu na Rakapoši, neměli základní tábor ani vedoucí pozemní tým, při výstupu neumístili fixní lana. A protože nikde nebyla žádná dokumentace, jejich pojišťovna nebyla ochotna záchranu uhradit,“ shrnul potíže se záchranou Abdul Joši, který vedl pozemní záchrannou operaci.

Vlček v rozhovoru řekl, že horolezci požádali o povolení k výstupu v dostatečném předstihu, kvůli komplikacím ho však neměli potvrzené včas. Vlček také řekl, že úmysl jít nahoru úřadům sdělili.

Pojišťovna: Nezaplatíme

Češi byli pojištěni u pojišťovny Uniqa.Ta odmítla záchranu horolezců uhradit. Horolezci podle mluvčí pojišťovny Evy Svobodové nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění tím, že zdolávali horu v oblasti nedoporučené ministerstvem zahraničí pro cestování českých občanů a zároveň porušili místní pravidla pro výstup na horu Rakapoši.

„Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ podotkla mluvčí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme