Čeští krajané v Oklahomě napekli koláče a oslaví svátek

Ve městečku Yukon v Oklahomě se dnes rozbíhá každoroční český festival, na který se pečou tradiční české koláče dlouho dopředu. Na slavnosti se pak Češi nejen veselí, ale také vydělávají peníze na krajanské aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koláče | Foto: Jan Rosenauer

Předkové dnešních krajanů, kteří přicházeli do Oklahomy na přelomu 19. a 20. století, si chtěli uspořádat nějakou oslavu. První se jim podařila uskutečnit v roce 1966.

Každý rok se proto v budově, která připomíná menší českou klasickou sokolovnu, scházejí místní a pečou koláče.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž-Oklahoma-český festival.mp3

V kuchyni pracuje asi desetičlenná směna českých krajanů. Jsou to až na dvě výjimky senioři, mladší krajané jsou v práci nebo ve škole.

Agnes Trch má na starosti přípravu těsta. Snaží se co nejvěrněji dodržet recepty ze staré vlasti, i když to vždycky není snadné. Americké suroviny jsou přece jen trochu jiné, než ty české.

„Celkem se na pečení střídá asi 60 až 70 lidí po dobu několika měsíců před českým festivalem,“ říká Pauline Kouba-Wright.

Až 36 tisíc koláčů po upečení uloží do mrazících boxů, aby je později rozmrazili, dopekli a prodávali na české slavnosti. Zisk se použije například na placení účtů za elektřinu a otop při českých tancovačkách nebo jiných krajanských veselicích.

„Všichni prostě dáme ruku k dílu. Když máme čas, přijdeme a pomůžeme." dává Pauline Kouba-Wright.

Duch pospolitosti a vzájemnosti mezi yukonskými krajany přežívá i v 21. století.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme