Čeští lékaři míří do Německa. I zde jsou ale zdravotníci nespokojení

Někteří z nespokojených českých doktorů už zamířili do Německa. Slibují si od toho nejen vyšší platy, ale i lepší pracovní podmínky. Jak ale ukazuje aktuální průzkum tamního Odborového svazu lékařů, tak Německo není pro doktory zrovna rájem. Z ankety, kterou zodpovědělo 12 tisíc německých lékařů, vyplynulo, že německé zdravotníky trápí hlavně přesčasy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace v nemocnici v Příbrami

Operace v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Průměrný nástupní plat doktora po škole bez zkušeností je v Německu 3600 eur hrubého. Za služby si lékař může přivydělat dalších až 1800 eur hrubého, přesto jsou němečtí doktoři nespokojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německém zdravotnictví mluvil na Rádiu Česko tamní spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka

„Oni nejsou spokojeni s tím, že jejich přesčasy se většinou vyrovnávají a že nedochází k jejich proplacení, což znamená, že oni jako spolupracovníci klinik jsou takovým ‚vyrovnávacím‘ materiálem pro různé časové nasazení kliniky v celku,“ vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu v Německu Jaroslav Šonka.

Německým lékařům se zároveň nelíbí přílišná administrativní činnost, kterou v rámci své práce musejí vykonávat.

Většina mladých německých lékařů chce navíc pracovat hlavně ve velkých městech, venkov se tak potýká s nedostatkem lékařského personálu. To je podle Šonky šance právě pro české doktory. Podmínkou je ale velmi dobrá znalost němčiny:

„Pokud hledají čeští lékaři nějaké uplatnění, tak jako vesnický lékař s dobrou němčinou, nejlépe ještě s nějakým nářečím. Tam by měli šance.“

Naďa Bělovská, Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme